Het bevloeide land lag echter nog geheel in zijn oorspronke- lijken toestand, groote onregelmatige hoogteverschillen deden zich voor, terwijl tengevolge van de ondoelmatige perceelsindeeling slooten en greppels voor snellen waterafvoer geheel ontbraken. De hoogteverschillen van verschillende punten binnen één afdeeling waren zelfs zoo groot, dat, terwijl het water op de laagste plaatsen ruim een halven Meter hoog stond, andere gedeelten nog boven het water uitstaken. Bovendien liet de regeling van de water- verdeeling veel te wenschen over. Nadat het land was bevloeid, bleef het water op vele plaatsen te lang staan, zoodat de bodem verzuurde en een ware moeras vegetatie ontstond. Door verschillende omstandigheden ging tevens de kwaliteit van het bevloeiingswater achteruit, zoodat onder vele eigenaren stemmen opgingen voor drooglegging van de Made, gepaard gaande met Ruilverkaveling. Nadat de eerste snede van dit bevloeide land was gehooid, werd na i Augustus van elk jaar een aanvang gemaakt met de nauoeide. In de echte Drentsche dorpen, zooals Havelte er één is, was de grond in vroeger jaren niet gelijk thans in privaat-eigendom, doch in gebruik van de gemeenschap (Marke), zoowel hetbosch en de heide als het bouwland en grasland werden gemeenschappe lijk gebruikt. Toen de bevolkingstoename intensiveering van den landbouw eischte, werden allereerst de bouwlanden in privaat-eigendom gesteld. Deze verdeeling had plaats naar het aantal aandeelen (in Havelte paardeweiden geheeten) waarop men recht had in de Marke, die in Havelte totaal 176 paardenweiden telde. Later werden de gemeenschappelijke weiden en ook het hooiland op de Made in privaat-eigendom gesteld en ten laatste het bosch en het heideveld en de Meenthe (jong-veeweide). Het hooiland op de Made werd alleen in privaat-eigendom gesteld voor zoover betreft de eerste snedede naweide op de Made hield men echter gemeenschappelijk in gebruik bij de eigenaren van de 176 paardeweiden. Op het tijdstip van verdeeling zal de toestand wel zoo ge weest zijn, dat het gedeelte van het hooiland en het aantal io6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 106