Ingevolge art. 57 Rvk. wet werden de naweiderechten geschat door dezelfde personen, die ingevolge art. 32 de schatting van den grond hadden verricht. Hier stonden de schatters voor een moeilijke taak. Besloten werd om in overeenstemming met de voorschriften, welke art. 799, 4e lid B. W. geeft voor den afkoop van tienden en andere evenredige en jaarlijksche schuld plichtig- heden, de zuivere opbrengst der 15 laatste jaren als maatstaf der hoeveelheid van de jaarlijksche opbrengst te nemen, na vooraf- gaanden aftrek der twee voordeeligste en der twee nadeeligste jaren. De verpachtingen van de naweiden der 15 laatste jaren, vóórdat tot ruilverkaveling werd besloten, leverden de gegevens voor de berekening, onder aftrek als hierboven. De jaarlijksche opbrengstcijfers van de naweiderechten, waren bekend uit de publieke verhuringen en werden, onafhankelijk van elkaar, verstrekt door 3 personen. In verband met den huidigen rentestand werd besloten om de 100 gemiddelde opbrengst te vermenigvuldigen met De opbrengst over 15 jaren, onder aftrek der twee voordeeligste en der twee nadeeligste jaren, leverde op 125.50. Gemiddelde '2^°—/11.41. Dit bedrag vermenigvuldigd met I°° is ƒ253.55. 11 4V2 Op grond van deze berekening werd één naweiderecht ge taxeerd op ƒ253.55. Niet het geheele blok van ruilverkaveling was belast met het recht van naweide. De totale waarde van het blok bedroeg ƒ570316.41. Hiervan was belastƒ429930.22 met 176 naweiderechten, die in totaal werden afgekocht voor 176 X 253-55 ƒ44624.80. Of de afkoop moest geschieden naar verhouding van de waarde of de grootte van de met naweide belaste ingebrachte perceelen, is ook een punt van overweging geweest voor de PI. Commissie. Het nut dat de gerechtigde heeft van de naweide hangt echter af van de cultuurwaarde van het belaste perceel; hij zal, indien hij de keuze heeft tusschen twee perceelen van gelijke grootte, het perceel kiezen, dat de grootste cultuurwaarde heeft. Besloten werd dus de reeds geschatte cultuurwaarde en niet de grootte van de ingebrachte, met naweide belaste perceelen als maatstaf voor den afkoop te nemen. Noch tegen de taxatie, noch tegen de wijze van afkoop van io8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 108