de naweiderechten is schriftelijk bezwaar ingekomen bij de PI. Commissie, zoodat bij latere ruilverkavelingen van de opgedane ervaringen wellicht een dankbaar gebruik kan worden gemaakt. Ook op ander gebied had de Plaatselijke Commissie pioniers werk te verrichten. Zooals art. 17 der Rvk. wet voorschrijft, was een voorloopig plan ontworpen van de wegen en waterloopen in het blok. Ver schillende wijzigingen in dat plan bleken gewenscht en werden in overleg met de Centrale Commissie aangebracht. Doch toen het plan ter definitieve vaststelling werd opgezonden aan Ged. Staten van Drenthe bleek, dat bij Rijkswaterstaat plannen in voorbereiding waren om dwars door de Havelter Made heen een Rijksweg aan te leggen, ter lengte van ongeveer 2500 Meter en ter breedte van 40 Meter, welke een deel zal uitmaken van den weg Zwolle-Assen en Zwolle-Leeuwarden. Deze weg loopt thans door Meppel heen, doch zal in de toekomst beoosten Meppel, geheel buiten de bebouwde kom komen te liggen. Overleg werd gepleegd met den betrokken Ingenieur van den Rijkswaterstaat, die het tracé door de Havelter Made deed uitpalen. Zoowel Rijkswaterstaat als de Plaatselijke Commissie en de Centrale Commissie van Ruilverkaveling zagen in, dat het algemeen belang ten zeerste gediend zou zijn, door reeds bij de ruilverkaveling rekening te houden met dezen Rijksweg; immers vele kavels zouden later weer doorsneden zijn, indien de Rijksweg niet werd opgenomen in het plan van wegen en waterloopen. Een request aan den Min. van Waterstaat werd verstuurd, ten einde te geraken tot eene schriftelijke overeenkomst tusschen het Rijk en de PI. Comm. Immers bij het indienen van het plan van wegen en waterloopen bij Ged. Staten van Drente, moest onherroepelijk vaststaan, dat de Rijksweg inderdaad door de Havelter Made zou worden geprojecteerd. De betrokken Ingenieur van den Rijkswaterstaat werd door den Minister van Waterstaat gemachtigd om onderhandelingen aan te knoopen met de PI. Comm. Het resultaat van deze onderhandelingen werd vastgelegd in eene overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden, partij ter eene zijde, en de PI. Com missie voor Ruilverkaveling, partij ter andere zijde. De strekking van deze overeenkomst is de volgende: De PI. Commissie kan log

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 109