"5 a. opdat het voor iederen staat mogelijk zal zijn een bepaalde „bosch- politiek" vast te stellen; b. in het belang van handel en industrie. Er zijn, zegt het verslag, andere redenen van bijkomstigen aard (onze Commissie denkt o.a. aan de klompenhoutvoorziening), die in het korte rapport van genoemd congres niet vermeld kunnen worden. Verder wordt in het verslag gewezen op de gebreken, die aan be staande boschstatistieken kleven, mede in verband met de omstandigheid, dat het houtverbruik zoo snel stijgende is, dat er redenen tot ongerust heid bestaan tengevolge van een gevoelige vermindering van de uitge strektheid bosch op aarde. Ook vestigen de rapporteurs de aandacht op de omstandigheid, dat de internationale houthandel reed een belangrijk gedeelte van den totalen internationalen handel omvat. Onze Commissie onderschrijft deze beschouwingen van het Wereld congres. Hoewel de boschbouw in ons land ten aanzien van den land- en tuin bouw een meer bescheiden plaats inneemt, acht de Commissie een goede en betrouwbare boschstatstiek niettemin noodzakelijk om richting te kunnen geven aan de „boschpolitiek", d.w.z. om met kennis van zaken te kunnen beslissen in alle aangelegenheden betreffende den bebosschingstoestand van ons vaderland. Aangezien het vele tientallen jaren duurt eer een bosch is volgroeid, zijn vaste richtlijnen naast een nauwkeurige kennis van den oogenblikkelijken toestand, noodzakelijk. Onze Commissie denkt in dit verband aan de bevordering van den boschbouw van overheids wege; aan de wetgeving ten aanzien van het boschbezit; aan de be lastingwetgeving voor zoover deze betrekking heeft op boschbezit; aan regelingen, die met natuurschoon verband houden; aan de houtvoor ziening voor de industrie, den land- en tuinbouw en in het bijzonder aan die voor onze mijnen; aan regelingen voor de vastlegging van duinen en zandverstuivingen door bebossching en aan dergelijke zaken meer, waarvoor een juiste kennis van het reeds bestaande op boschbouwkundig gebied onmisbaar is. V. WAT BEHOORT IN HET ALGEMEEN EEN GOEDE BOSCHSTATISTIEK TE OMVATTEN? In de eerste plaats nam onze Commissie kennis van de eischen, die het Wereldboschcongres te Rome aan een boschstatistiek meende te moeten stellen. Het spreekt van zelf, dat deze eischen een zeer alge- meene strekking moesten hebben, zoodat zij geenszins alles konden om vatten, wat voor iederen staat afzonderlijk van belang kan zijnzij hadden slechts betrekking op een „wereldboschstatistiek".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 115