120 schouwing de weg- en straatbeplantingen in de bebouwde kom van steden en dorpen. Onder „bebouwde kom" wordt hier verstaan, dat gedeelte waar een aaneengesloten bebouwing wordt aangetroffen. Het opnemen van kleine boomgroepen acht onze Commissie onuitvoerbaar, maar ook van weinig belang. XII. VASTLEGGING VAN DE GEGEVENS NOPENS DE BOSCHOPPERVLAKTE. De vastlegging van de, door den dienst van het kadaster, verzamelde gegevens, zal het eenvoudigst en doelmatigst kunnen geschieden in tabel vorm, terwijl dan die gegevens naar behoefte, b.v. gemeentes- of provin- ciesgewijze, dan wel volgens de hiervoor genoemde groepen kunnen worden samengevat. Een dusdanige tabellarische vastlegging van de uitkomsten mist even wel de overzichtelijkheid, die voor een meer algemeen gebruik van de statistiek onontbeerlijk is. Onze Commissie heeft daarom bijzondere aandacht geschonken aan de vraag, in hoeverre het mogelijk zal zijn die uitkomsten in een overzichtskaart vast te leggen. XIII. VASTLEGGING VAN DE GEGEVENS IN OVERZICHTSKAARTEN. Hoewel het onze Commissie oorspronkelijk toescheen, dat aan het ver vaardigen van een boschkaart van Nederland geen al te groote moeilijk heden verbonden zouden zijn, bleek uit de besprekingen, dat deze zaak geenszins eenvoudig mocht worden genoemd. Waar als minimum grootte van een bosch 10 Are is genomen, zullen slechts op kaarten van zeer groote schaal alle bosschen, en alle afwisselingen in boschgesteldheid in bepaalde boschcomplexen, kunnen worden weergegeven. Een kaart op groote schaal mist echter overzichtelijkheid voor uitge strekte gebieden. De Commissie is daarom van oordeel, dat vermoede lijk met kaarten van veel kleinere schaal (b.v. 1 200.000) zal moeten worden volstaan en bovendien voor de karteering een andere minimale uitgestrektheid der bosschen zal moeten worden aangenomen dan voor de tabellarische opstelling. De boschkaart wordt daardoor inderdaad slechts een overzichtskaart, waaraan niet dan zeer algemeene gegevens ontleend kunnen worden. Voor meer nauwkeurige onderzoekingen zal men steeds de tabellen moeten raadplegen. Hiermede wil geenszins ge zegd zijn, dat de waarde van een boschkaart daardoor verkleind wordt. Er zijn tal van zaken, waarvoor de raadpleging van een boschkaart, al is deze op kleine schaal, nuttig en noodig kan zijn. De Commissie denkt daarbij b.v. aan zaken, betrekking hebbende op natuurbescherming, op boschbrandgevaar en boschbrandverzekering, op samenvoeging van bosschen tot beheerscomplexen, op plaatselijke houtvoorziening en dergelijke meer. Omtrent schaal en nadere uitvoering van de boschkaart is onze Com-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 120