J. M. Tienstra, idem te Amsterdam en F. Harkink, idem te Rotterdam. De Commissie werd op 14 Nov. 1928 te 's-Gravenhage door den Heer H. J. Pieters namens het Bestuur geïnstalleerd. Bij onderling overleg was het lid L. Bakker bereid het Voor zitterschap op zich te nemen, terwijl het lid F. Har kink zich met het Secretariaat belastte. Teneinde zich van haar taak te kunnen kwijten, heeft de Commissie aan de districtslandmeters vragenlijsten gezonden. Hierdoor meende de Commissie het best op de hoogte te komen van de bestaande toestanden. De antwoorden, die binnenkwamen, waaronder vele uitvoerige, hebben aan deze verwachting voldaan en dienden dan ook als grondslag voor de verdere besprekingen. De Commissie stelt er prijs op, haar erkentelijkheid uit te spreken tot degenen, die op deze wijze hebben medegewerkt tot bereiking van het resultaat. Allereerst blijkt uit de ingekomen berichten, dat de plaatselijke toestanden zeer veel verschillen, en ook, dat de opvattingen van de verschillende Landmeters sterk uiteenloopen. Van een eenigszins georganiseerde samenwerking tusschen het Kadaster en de Gemeenten is slechts in weinig districten sprake. Op enkele plaatsen (b.v. Zutphen) bestaat de hulp van de Ge meentebesturen in het beschikbaar stellen van verzekerings materiaal en, zooals in Eindhoven, bovendien in het verschaffen van meetarbeiders. Er zijn slechts 2 plaatsen: Amsterdam en Haarlem, waar de samenwerking een anderen vorm heeft. Deze Gemeenten hebben het nut ingezien van de indienstneming van goed onderlegde geodetische ambtenaren. Hier is dan ook werkelijk sprake van samenwerking door twee min of meer gelijkwaardige instellingen, die eikaars werk kunnen waardeeren en gegevens met elkaar kunnen uitwisselen. Ongetwijfeld is in te zien, dat dit bovendien de taak van den districtslandmeter zeer veraange naamt en de geregelde afdoening van het werk ten goede komt. De moeilijkheden toch, die de Landmeter van het Kadaster bij zijn werk ondervindt, spruiten meest voort uit ondeskundigheid van de personen, waarmede hij in aanraking komt. Over het algemeen bestaat het Gemeentepersoneel, dat belast is met landmeetkundige werkzaamheden, uit technische ambtenaren 126

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 126