met diploma Bouwkundig Opzichter. Onder de ouderen zijn er velen uit de praktijk voortgekomen, met onderwijs aan Ambachts school, Academie, enz. Onder de jongeren zijn er met M. O. of opleiding aan M. T. S. In vrije studie zijn soms verkregen het diploma van Opzichter van den Rijkswaterstaat en dat voor Waterbouwkundig Ambtenaar in Zeeland. In enkele groote plaatsen staan deze ambtenaren onder directe leiding van een civiel-ingenieur. De groote plaatsen en enkele kleine zijn niet karig met in strumenten, al blijken deze soms zonder kennis van zaken aan geschaft en daardoor niet voor het doel geschikt te zijn. Er be staan echter te betreuren uitzonderingen. Zoo is b.v. in Groningen een équerre met cirkelrandje in graden het uitgebreidste hoek- meetinstrument. Met groote duidelijkheid komt uit de ingekomen antwoorden naar voren de vraag van de Maatschappij naar technisch juiste kadastrale kaarten. Vooral in de zich sterk uitbreidende Gemeenten, zooals in de 6 of 7 grootste steden, in Eindhoven en in de mijn streek, blijkt deze vraag overduidelijk. Vermoedelijk is de eisch, die de Provinciale Besturen aan de Gemeenten stellen omtrent het samenstellen van goede uitbreidingsplans, er niet vreemd aan. Bovendien wordt door de uitvoering van het Rijkswegen plan tegenwoordig allerwegen gevoeld, dat het kaartenmateriaal van het Kadaster grondige verbetering behoeft, tengevolge van het feit dat door een verkeerd toegepaste zuinigheid niet is meege gaan met de steeds hoogere eischen, die de Maatschappij stelt. Naarmate de bevolkingsdichtheid toeneemt, zal de behoefte aan goede kaarten zich steeds meer doen gevoelen. Afgezien van het belang van goede kaarten voor het Kadaster zelf, is het, naar het oordeel van de Commissie, natuurlijk, dat alleen het Kadaster voor deze kaarten moet zorgen en wel omdat i°. het Kadaster het officiëele geodetische instituut is, dat van zijn oprichting af, hiervoor heeft getracht te zorgen; 2°. het Kadaster over den uitgebreiden schat van gegevens omtrent de ligging van de eigendomsgrenzen beschikt; 30. het Kadaster zijn bemoeiingen uitstrekt over het geheele land, hetgeen de uniformiteit bevordert; 4°. de methoden bij het Kadaster op een langen levensduur zijn ingesteld. 127

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 127