Op de door het Kadaster te vervaardigen kaarten zullen in hoofdzaak slechts moeten worden voorgesteld een uitgebreid net van vaste punten (de technische grondslag), de eigendomsgrenzen en de voornaamste gebouwen en voor het platte land andere blijvende en scherp aangegeven vaste verkenningselementen. De technische uitvoering moet zoodanig zijn, dat uit hetgroote geheel, naar willekeur, ieder onderdeel op grootere schaal ge kaar- teerd kan worden. Alle openbare lichamen en ook particulieren kunnen nu voor hun groote werken profiteeren van de kadastrale gegevens. Voor de uitvoering van technische werken, zooals het ontwerpen van een uitbreidingsplan, het aanleggen van wegen, het normaliseeren van beken, e. d. is de grondslag een kadastrale kaart (waar noodig aangevuld door meetgetallen) waarop staan voorgesteld de vaste punten, de eigendomsgrenzen en de voor naamste gebouwen. De betrokkenen kunnen deze kaart door eigen personeel doen aanvullen door opmeting op denzelfden technisehen grondslag van al die voorwerpen, die voor hen van belang zijn. Zoo behoeft niemand in het werk van een ander in te grijpen, ieder is vrij en de grootst mogelijke efficiency is bereikt. Het door velen zoo scherp veroordeelde dubbele meten, zooals thans veelvuldig geschiedt, zal uit de wereld zijn geholpen. Een implicite voorwaarde is, dat aan de betrokkenen in ruime mate kopieën (extracten) van de plans, coördinaten en meetge tallen worden verstrekt, zoodat zij kaarten kunnen maken op elke gewenschte schaal. Na het ontwerpen van een uitbreidingsplan enz. op dergelijke kaarten, behoort het uitzetten op het terrein van het uitbreidingsplan door Gemeentepersoneel te geschieden, omdat met allerlei factoren rekening gehouden moet worden, die uitsluitend door den Gemeenteambtenaar naar waarde beoordeeld kunnen worden. De Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde dient, naar het oordeel van de Commissie, haar invloed aan te wenden om toestanden te scheppen, die het bereiken van dit doel bevorderen. Uit de antwoorden blijkt wel, dat de meeste collega's ook over tuigd zijn, dat in deze richting verbetering moet worden gezocht. Over het algemeen wordt echter geen kans gezien om in dezen geest ook maar iets te doen, wegens het groote gebrek aan per soneel. Op vele kantoren zelfs kan slechts met groote moeite het particuliere werk en de gewone dienst worden bijgehouden. 128

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 128