genomen. Hij is en blijft de officiëele ambtenaar, ten wiens overstaan de grenzen door partijen worden aangewezen en die deze grenzen opmeet en officieel in het Kadaster opneemt. (Dit werk zou door invoering van de Wet op de Grensregeling sterk in waarde stijgen). Een praktijk, die er toe leidt, dat het Kadaster de getallen, die de grenzen bepalen, van de Gemeente overneemt, zonder dat de Landmeter van het Kadaster zich persoonlijk ter plaatse van de juistheid heeft overtuigd, is uit den booze. Daar het Kadaster absoluut onpartijdig voor de belangen van verkooper en kooper te zorgen heeft, gaat het niet aan, zich geheel op den verkooper te verlaten, hoe betrouwbaar hij ook wezen moge. Samenvattende, luiden de conslusies van de Commissie als volgt: i°. Op verschillende plaatsen in het land is het Kadaster verouderd. 2°. Gebrek aan personeel en aan technische hulpmiddelen is hiervan de oorzaak. 3°. De ambtenaren, belast met de bijhouding, zijn gedwongen, teneinde iets te kunnen doen voor de verbetering van het be staande Kadaster, steun en hulp daarvoor te zoeken bij Gemeente besturen. 4°. Het is niet in het belang van het Kadaster, noch in dat der ambtenaren er aan werkzaam, de hulp van buiten het dienst vak staanden te gaan regelen en daardoor te sanctionneeren. 5°. De oplossing dient gezocht te worden in: een grondige saneering van het Kadaster zelf, allereerst bestaande in a. belangrijke uitbreiding van personeel en wel voornamelijk van assisteerend personeel: teekenaars voor de kantoorwerkzaamheden, veldassistenten, een nieuwe categorie, op daarvoor geschikte plaatsen in dienst te nemen voor assistentie bij de werkzaamheden te velde; b. uitbreiding van den technischen grondslag c. gebruikmaking van de mogelijkheden, die moderne techniek en moderne kantoorinrichting bieden op het gebied van reken machines, van het langs mechanischen weg vermenigvuldigen van plans en andere archiefstukken, van het doelmatig en overzichtelijk opbergen van het archief, enz. 6°. Het ware wenschelijk, dat de Vereeniging voor Kadaster i3o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 130