155 waarbij hij wijst op de Werffeli-baak, welke toepassing' vond bij de opmetingen van niet minder dan 40 gemeenten in verschil lende kantons, en ook vermeldt hij even als een voortreffelijk voorbeeld uit deze groep de veldenmillimeterbaak van Prof. Dieperink, terwijl hij dezen hulde brengt, omdat hij inderdaad de nauwkeurigheidstachymetrie mede heeft vooruitgebracht. Hij wijst dan op het uitschakelen van den invloed der diffe rentiaalrefractie door horizontale opstelling der baak loodrecht op de vizierlijn en bespreekt dan een andere foutenbron: de paral lax. Bij het streven naar hooger nauwkeurigheid was er alles aan gelegen hiervan onafhankelijk te worden. Bij de toepassing van het door spr. op de tweede plaats genoemde beginsel, dat der dubbelbeeldtachymetne, is men ervan bevrijd geworden. Hier bij heeft men bijzondere optische inrichtingen aangebracht aan den kijker en wel in hoofdzaak bestaande in een dun prisma vóór een gedeelte van het objectief, waardoor een deel der licht stralen wordt gebroken en waardoor dus een parallactische hoek ontstaat, zonder dat men afstandsdraden in het diaphragma heeft. Wordt dat prisma zoo geslepen, dat een erdoorvallende lichtstraal 34' afwijkt (de tophoek van die glazen wig is dan iets meer dan i°), dan is de verschuiving van het beeld die erdoor ontstaat ïoo van den afstand waarop het voorwerp zich bevindt. Het niet door het prisma bedekte deel van het objectief laat de licht stralen gewoon door; van de horizontaal opgestelde baak ziet men dus gelijktijdig twee beelden, welke ten opzichte van elkaar zijn verschoven; het nulpunt van de baak verdeeling in het eene beeld kan men gebruiken als index voor het andere beeld. Het beginsel der dubbelbeeldafstandsmeters is reeds betrekke lijk oud: een Engelschman Barr heeft het reeds toegepast om streeks 1890 en een Amerikaan Richards omstreeks 1893. Maar die toepassingen brachten nog niet die verhoogde nauwkeurig heid welke vereischt werd; zoo'n prisma moet onberispelijk ge slepen zijn, het moet achromatisch zijn, en de wijze waarop het vóór (event, achter) het objectief wordt aangebracht is ook nog van invloed. Noodig als 't is zich bij de behandeling der stof te beperken, zal spr. de speciale baakverdeelingen waarvan in den kijker een enkel beeld wordt gevormd, verder niet behandelen, maar alleen aandacht vragen voor de dubbelbeeldafstandsmeters.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 155