156 Grundbuchgeometer Aregger slaagde er in 1925 in, na een aantal proefnemingen, een eenvoudigen en goeden afstandsmeter te construeeren. Die proefnemingen betroffen vooral het ver mijden van kleurschifting, die bij het plaatsen van zoo'n glazen wig vóór één helft van het objectief optrad. Als eindvorm is toen ontstaan een dubbelzwaluwstaartvormige glazen wig, ge plaatst midden voor het objectief. Deze wordt op het doek ver toond, en ook de afleesmicroscooptheodoliet zooals die door de firma Kern in Aarau op aanwijzigingen van Aregger is ge bouwd. Het prisma zit in een opklapbare montuur voor op den kijker bevestigd; door een tegengewicht blijft de kijker uitge balanceerd. Voor de hoekmeting kan men het eene beeld, dat ontstaat door lichtstralen die niet extra zijn gebroken, gebruiken. De bij het instrument behoorende baak wordt gedemonstreerd (cm-verdeeling in wit op zwarten ondergrond, met 2 noniën), hoe de beelden ervan zich in het gezichtsveld voordoen en hoe de aflezing van den afstand tot stand komt. Het instrumentarium van Kern-Aregger is bij de hermeting van een aantal gemeenten in gebruik geweest, vooral in het kanton Luzern. Het mag worden gebruikt in de instructiegebieden II en III; instructie- gebied II dat zijn de dorpen en het gecultiveerde land rondom steden en dorpen; instructiegebied III dat zijn de gronden van minder hooge waarde, bergdorpen, alpenweiden en boschgebieden. Alvorens te komen tot een tweede voorbeeld van de dubbel- beeldtachymeters vertoont spr. de toepassing van prisma's zooals die door Wild destijds hoofdingenieur bij Zeiss geschiedde aan een waterpasinstrument, tengevolge waarvan de waarnemer zijn plaats niet behoeft te verlaten om het inspelen der bel scherp en gemakkelijk te beoorbeelen, en waardoor het niveau slechts half zoo gevoelig behoeft te zijn om de vizierlijn met dezelfde nauwkeurigheid horizontaal te stellen. Dat beginsel van terug kaatsing door prisma's werd later door hem ook toegepast voor het aflezen van twee diametraal tegenover elkaar gelegen deelen van den cirkelrand. Zoo komt spr. tot den theodoliet van Wild, in den vorm zooals die in de werkplaatsen te Heerbrugg tot zijn eindontwikkeling is gekomen. Dat instrument wordt in ver schillende standen vertoond en toegelicht. Het is er een waarbij de optiek hoogtij viert. Van het stelsel lenzen en prisma's die het bevat wordt een schema vertoond, aan de hand waarvan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 156