wordt verduidelijkt hoe de beelden van de cirkelranden in het afleesoculair tot stand komen. De werking van den optischen micrometer wordt verklaard en vervolgens wordt stilgestaan bij den nauwkeurigheids-afstandsmeter, dien Wild aan zijn theodoliet heeft toegevoegd: in de montuur op den kijker 2 glazen wiggen, die samen een parallactischen hoek van !/ioo doen ontstaan en aflezing in meters op de baak mogelijk maken; door draaiing van twee plan parallelle platen, die zich ook in de montuur be vinden, kan men de strepen in de tegenover elkaar staande baak- beelden laten coïncideeren, daardoor wordt het mogelijk op den knop van den trommel de centimeters van den afstand af te lezen. De nauwkeurigheid wordt opgegeven te zijn 1/sooo. Dat instrument van Wild, waarmede in Zwitserland verschillende gemeenten volgens de voerstraalmethode zijn gemeten, is bedoeld geschikt te zijn, behalve voor nauwkeurigheidstachymetrie, voor polygoonmeting en voor driehoeksmeting van lagere orde, 't is dus een soort universaalinstrumentje! «Maar dat moeten wii niet hebben» zegt Bosshardt, «wat ik bij de polaire methode aan tijd besteed bij het instrument, is procentsgewijs veel en veel grooter dan vroeger, dus wat ik moet hebben is niet een univer- saal-instrument maar een speciaal instrument, alleen gebouwd voor optische afstandsmeting en polygoneering». Op het doek is dan te zien de theodoliet door Zeiss gebouwd op aanwijzingen van Bosshardt, niet de minst ingewikkelde der dubbelbeeld afstandsmeters. De kijker heeft twee wiggen voor de onderste helft van het objectief. Het merkwaardige van dit instrument is, dat de afstand dien men op de horizontale baak afleest bij gebruik van de wiggen, door het instrument zelf is gereduceerd tot den horizontalen afstand. Nadat het gezichtsveld, zooals zich dat in het eenige oculair van de afleesmicroscopen voordoet, is vertoond, krijgt men de baak te zien behoorende bij de Bosshardt-Zeiss, en het dubbele beeld van die baak gezien in den kijker. De aflezing en de automatische reductie tot de horizontale projectie worden dan verklaard aan de hand van een drietal doorsneden over den kijker. Daarna voert spr. de aanwezigen mede te velde; men ziet den landmeter en zijn assistent den Bosshardt-Zeiss opstellen, men ziet de meetarbeiders met de baken zich naar de aangewezen punten begeven en men ziet de meting in gang. Het zijn aardige foto's, 157

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 157