158 waarvan er eenige niet zijn genomen in Zwitserland doch in Beieren, alwaar vooruitstrevende mannen eenige jaren geleden de polaire methode ook in praktijk hebben gebracht. In Zwitserland is met den Bosshardt-Zeiss gemeten o.a. in de kantons St. Gallen en Appenzell. Dat er in dat land zooveel wordt hermeten is gevolg van de invoering van het grondboek stelsel bij het Burgerlijk Wetboek van 1912. In 50 jaar tijds zal het geheele land voor het grondboek opnieuw zijn opgemeten het werkprogram voor de eerste 20 jaren omvat reeds 2/s van het land. Toepassing van fotogrammetrie vindt plaats alleen in instructiegebied III. Niet alleen landmeters van het Kadaster voeren zoo'n hermeting uit, in hoofdzaak zijn 't particuliere landmeters met wie een accoord wordt aangegaan. Voor verschillende terreinen en voor ver schillende werkwijzen zijn tarieven vastgesteld. De particulier landmeter werkt naar de voorschriften door den Inspecteur van het Kadaster gegeven, door wiens bureau ook later zijn werk wordt beoordeeld. De kadastrale opnemingen worden tegelijk dienstbaar gemaakt aan een nieuwe topografische kaart van het land, vandaar dat er ook hoogtemeting mede gepaard gaat. Uit het door spr. medegedeelde blijkt dat er innige samenwerking bestaat tusschen het grondboekkadaster, dat onder Justitie- en den Topografischen Dienst, die onder het «Militair Departement» ressorteert. Om een inzicht te krijgen in de polaire methode wordt nu eerst vertoond een eenvoudig terreintje opgemeten op de gewone manier («orthogonaalmethode»), daarna ter vergelijking de op meting van datzelfde terrein volgens de polaire methode: een bundel voerstralen van een polygoonpunt uit naar de knikpunten in de grenzen, van welke voerstralen de lengte optisch is bepaald. De wijze van noteeren wordt gedemonstreerd en het veldwerk. De polaire methode is niet te strak doorgevoerd: waar het terrein er aanleiding toe geeft is zij aangevuld door de orthogonale en ook voor het nemen van contrölematen zijn lengtemetingen met de veer verricht. Daarna behandelt spr. aan de hand van verschillende licht beelden de hermeting volgens de polaire methode van een grooter gebied (Küsnacht, ten Z. O. van Zürich). De landmeter gaat naar het veld om te delimiteeren en te helpen bij de afpaling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 158