i5 stemmen in de vergaderingen der Sectie over besluiten, waaromtrent blijkens de discussies geen eenparigheid van gevoelen bestaat. Wegens een tekort aan talenkennis verkeeren vele leden in onzekerheid omtrent de juiste strekking van een besluit, wanneer zij van den geschreven of gedrukten tekst niet vooraf kennis konden nemen. De Sectie toonde weinig lust om een aanvang te maken met reglemen teering van allerlei zaken, maar bleek bereid maatregelen te nemen ter ondervanging van het genoemde bezwaar. Voor de samenstelling eener jaarlijksche geodesische bibliografie werd opnieuw de medewerking der nationale commissies ingeroepenevenzoo voor het verzamelen van een geodesische bibliotheek ter secretarie van de Sectie. De nationale rapporten over het tijdvak 19241927 werden ingediend, zooveel mogelijk gedrukt rondgedeeld, maar gelukkig slechts bij uitzonde ring in hun geheel voorgelezen. Zij worden, in één deel van de Travaux de la Section de Géodésie vereenigd, later verspreid. Voor Nederland werd het rapport ingediend door Heuvelink en Muller. Daarbij werd melding gemaakt van de berekening van eenige resultaten der primaire driehoeksmeting geldig voor de internationale ellip soïde en den internationalen Meter, (zie: Verslag der Rijkscommissie over 1925) en van de slingerwaarnemingen te land en ter zee, waarover reeds in het jaarverslag 1926 der Commissie mededeelingen werden gedaan. Het algemeene rapport voor Frankrijk werd aangevuld met een voor dracht van P. Helbronner, over de door hem sedert ongeveer 25 jaren met eigen kracht en eigen geldmiddelen ondernomen en uitgevoerde drie hoeksmetingen in de Fransche Alpen en ter verbinding van Corsica met den vasten wal. De rapporteurs over bepaalde onderdeelen der geodesie deden mede deelingen over den stand hunner werkzaamheden. De meesten hunner klaagden, dat vele der door hen uit andere landen te ontvangen bijdragen zich lieten wachten, zoodat zij niet in staat waren een volledig rapport over te leggen. De beschikbare rapporten zullen, zoodra de geldmiddelen der Sectie zulks toelaten, in de Travaux de la Section de Géodésie, op genomen worden. Door Vening Meinesz werd een voordracht gehouden, waarin eerst een korte beschrijving werd gegeven van zijn verbeterd slingertoestel en daarna meer uitvoerig de reisroute van de K XIII over den Atlantischen en den Stillen Oceaan en de voorloopig berekende waarden van de resul taten der volbrachte waarnemingen werden besproken. Na afloop der voordracht bedankte de voorzitter in warme bewoordingen alle autoriteiten en personen, daarbij Vening Meinesz in het bijzonder, voor het zeer belangrijke ondernemen, waartoe zij hebben medegewerkt, en sprak hij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 15