Het voordeel van de polaire opnemingsmethode is gelegen in de terreinwerkzaamheden; de polygoonmeting en de detailmeting, die tot één operatie op het veld zijn ineengesmolten, geven een besparing van zeker 15 °/o. Ook bij de berekening is nog wat winst te boeken, omdat de meetpunten vervallen zijn. De kantoor- arbeid blijft overigens dezelfde. Hoewel dus daar geen besparing valt te constateeren, is er bij de kaarteering toch wat nieuws, n.l. het gebruik van polaire coördinatografen. Volledigheidshalve worden er hier enkele van vertoond en in 't kort toegelicht. Vooreerst de polaire coördinatograaf van Coradi; vervolgens een in eenvoudiger uitvoering n.l. dien van Haag-Streit. Daarna het nog eenvoudiger instrumentje van Wild met meetarm en meet- rolletje, en de coördinatograaf van Hünenbergerwaarbij het meetrolletje over een vlakken met papier beplakten ring loopt. Om te komen tot een samenvattend oordeel over de polaire methode resumeert spr. dan het kenmerkende ervan en de voor- en nadeelen. Voorop staat, dat de voordeelen het grootst zijn in geaccidenteerde terreinen. Het geraamte van vaste punten waaraan de detailmeting wordt aangesloten ziet er anders uit dan bij de orthogonaalmethode en heeft een kleiner aantal punten; de detailmeting geschiedt van de polygoonpunten uit, hulppunten zijn uitzondering; polygoonmeting en detailmeting geschieden in den regel gelijktijdig; de detailmeting is niets anders dan het nemen van vectoren naar de grenspunten en naar de huishoeken. Bij verspreid gelegen gebouwen is de optische methode on getwijfeld in 't voordeel. Bij gebruik van den Bosshardt-Zeiss vervalt de meting van den hellingshoek. Bij de polaire methode geen uitbakening van lijnen, geen enkele loodlijn wordt genomen. Men zou verkeerd doen de beide manieren, polair en de ortho- gonaal, tegenover elkaar te stellen, integendeel zij moeten elkaar aanvullen. Zeer zeker ook bij de bijhouding, dan zal men nu eens de eene dan de andere kiezen (naar omstandigheden: kleine inmetingen met de meetveer, groote opmetingen weer polair). Tegenover de voordeelen staan ook nadeelen: Voor de nauw- keurigheidstachymetrie zijn noodig speciale instrumenten (de theodoliet van Wild kost f 900.met optischen afstandsmeter f 1200.de Bosshardt-Zeiss kost y"i5oo.De meetarbeiders moeten meer bedreven zijn dan thans bij ons gemiddeld genomen het geval is; men moet er zeker van kunnen zijn dat zij de ióo

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 160