afstandsbaak op de juiste grenspunten opstellen. In zekeren zin onbevredigend kan men 't noemen, dat op de hermetingsveld- werken ontbreken de afstanden van een gebouw tot de scheiding. Bij grensuitzettingen zal het uitzetten van de lengte van den voerstraal nogal bezwaarlijk kunnen zijnwil men afstanden langs scheidingen uitzetten dan zal er een zekere hoeveelheid rekenwerk aan vooraf moeten gaan. Bij de bijhouding zal men twee soorten notaties krijgen, er dient dan wel gewaakt te worden tegen ver warring in het archief. Nog moet bij de nadeelen ook worden genoemd de ondulatie. Ondanks hetgeen hier is opgesomd ontkomt men niet aan de bekoring van het nieuwe. En de nadruk mag worden gelegd hierop, dat wordt vereenvoudigd de polygoneering en de perceel meting, waarvan de kosten ongeveer 3/4 beslaan van de totaal- kosten eener hermeting 1). Een feit is, dat in Zwitserland op metingen volgens de polaire methode 5-30 minder kosten dan volgens de orthogonale. De tarieven voor aanbesteding van hermetiiigen volgens de eéne en volgens de andere methode zijn zorgvuldig samengesteld door den Inspecteur van het Kadaster in overleg met de kantonnale bureaux en in overleg met de Zwitsersche Landmetersvereeniging. De polaire dus gemiddeld 22 °/o goedkooperMaar, dat geldt voor Zwitserland! Aan het slot van zijn voordracht betoogt spr. in verband met het behandelen van een onderwerp de technische zijde van het Kadaster rakend, dat bij het streven naar technische volkomenheid het streven naar hetgeen te verwezenlijken is in de richting van bewijskracht ten aanzien der grenzen in 't minst niet behoeft te worden losgelaten. Juist als men naar het buitenland ziet kan men in het streven naar beide doeleinden worden versterkt. Hij ziet dan een oogenblik naar België, waar het kadaster in tech nisch opzicht is achtergebleven. Dat komt, zegt spr., omdat men daar van overheidswege van het kadaster niets anders heeft gemaakt dan een melkkoetje, een kadaster in stand gehouden zuiver en alleen voor belastingdoeleinden. Zwitserland daaren tegen heeft zijn grondboekstelsel en krijgt zijn grondboekkadaster. Zonder dit nu voor ons land tot voorbeeld te willen stellen, lijkt 't hem toch nuttig er het oog op gericht te houden; en hij doet 161 l) Verg.: Wimraer. Die neueren preussischen Katasterneumessungen, p. 131.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 161