BOEKAANKONDIGING. I. Boer Hz. De Ramp van Heikamp. Populaire schets van de noodlottige economische en juridieke gevolgen van onze verouderde rechtsinstelling op de verkrijging en bezwanng van onroerend goed, en de weg ter ontkoming. Haarlem. H. D. Tjeenk Willink Zoon. 1929. Een ramp, uitgebroken in verband met de nietigheid van ver koop van andermans goed, wordt hier in zijn verwikkelingen en al zijn gevolgen uitgewerkt. Men vatte dit niet te tragisch op, de schrijver deed dit zelf ook niet; hij koos een lichten stijl, welke steeds noodt tot verder lezen. De dramatis personae zijn maar even geschetst, maar voldoende om de spanning in het verhaal zelf op te voeren tot het einde toe. Die ramp is eigenlijk maar een aanloopje van den auteur. Een aanloopje om te betoogen, en met klem van redenen te betoogen, verbetering van de wetgeving op den eigendomsovergang en de bezwaring van onroerend goed en verbetering van de instelling «hypotheken en kadaster». In de Ramp van Heikamp worden aangeroerd actueele onderwerpen als «de vernieuwing der hypothecaire boekhouding» en «hermeting» en in verband met dit punt natuurlijk de «wet op de grensregeling». Meermalen ook keert erin terug de eisch van een «afzonderlijke administratie» voor hypotheken en kadaster aan het Departement, «onafhankelijk van den fiscus, die het beheer van de besproken instellingen tot nu toe eenzijdig aan wendde». Men treft erin aan een uiteenzetting van het «grond boekstelsel» en al wordt de bloei van het grondcrediet onder het bestaande kadaster erkend een pleidooi voor het« Torrens stelsel», tot nog grooter bevordering van het grondcrediet! Al lezende beseft ook de ingewijde nog meer dan voorheen de moeilijkheden verbonden aan reorganisatie van het Kadaster. Met groote scherpzinnigheid zijn die hier door den schrijver onder 't oog gezien en uit elkaar gehouden. Zijn eerste belangrijke verhandeling over dit onderwerp verscheen in «De Economist» in 1881, en tusschen toen en nu ligt er van zijn hand een heele reeks publicaties op hetzelfde gebied; zijn groote kennis van zaken en inzicht vallen dan ook hier weer onmiddellijk op. Bij 181

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 181