houding veel vereenvoudigd is en de controle op de aflezingen afdoende is geworden. Het was nu echter nog noodig de dubbel beeldmethode bij een opmeting van meer beteekenis op haar bruikbaarheid te kunnen toetsen. Deze gelegenheid deed zich voor, doordat in April 1928 de Heer L. N. J. Knottnerus, rentmeester van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord zich tot mij wendde met het verzoek de terreinen van deze stichting door Heeren studenten van den Landmeterscursus afs oefening te doen op meten, ten einde te komen tot een kaart, welke voor een juiste exploitatie van het bezit noodig is. In overweging werd gegeven de hulp van den Kadastralen Dienst in te roepen, hetgeen ge schiedde, waarna besprekingen leidden tot de afspraak, dat het Kadaster zorg zou dragen voor de noodige puntsbepalingen, de berekeningen van de polygonen, de detailmeting en het vervaar digen van de kaart, terwijl voor rekening van den Landmeters cursus zouden komen het meten van de hoeken en afstanden van het complex van veelhoeken tot een gezamentlijke lengte van 16 km. Alle metingen zijn uitgevoerd met den kadaster-theodoliet Hildebrand No 61229. De horizontale rand, welke een randdiameter heeft van 160 mm is in '/s centesimaalgraden verdeeld en is uit de hand draaibaar. De schaalmicroscopen laten schatting toe tot 0,2 centesimaalminuut. De kijker met een objectief van 40 mm diameter heeft een vergrooting van 35 X en kan met behulp van bovengenoemd prisma als dubbelbeeld afstandsmeter gebruikt worden. De resultaten met den dradenafstandmeter verkregen, vermeld in tabel 1 zijn afgeleid uit metingen, waarbij ditzelfde instrument werd gebruikt, naast twee theodolieten, eveneens van de firma Hildebrand, van gelijke constructie, maar met een kijker van 35 cm objectief-diameter en een 30-voudige vergrooting. Dat zoowel de gegevens van de indirecte afstandsmeting met draden- afstandsmeter, in tabel 1 verwerkt, als de hierna volgende ge gevens, ontleend aan de opmeting van Oranje Nassau's Oord volgens de dubbelbeeldmethode, berusten op het gebruik van eenzelfde instrument of daarmede nagenoeg gelijkwaardige in strumenten, is een gelukkige omstandigheid, waardoor de verge lijking van de verkregen uitkomsten, volkomen toelaatbaar is. Alle hoeken en richtingen zijn gemeten in vier dubbelreeksen bij acht verschillende randstanden. De centreerfouten zijn zoo 200

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 200