2 O De laatste dagen van Januari gebruikte hij om het slingertoestel grondig na te zien met het oog op de reis naar den Indischen Oceaan voor de bepaling der zwaartekracht boven den diepen trog ten zuiden van Java. Hiertoe vertrok hij 3 Februari van Soerabaja aan boord van Hr. Ms. Onderzeeboot K. XIIIde reis ging door Straat Bali. In vier profielen, dwars op de lengterichting van den trog, werden in het geheel 26 waar nemingen uitgevoerd, die een volledig overzicht verschaffen van de zwaarte kracht in dat gedeelte van den Oceaan. Door Straat Soenda werd koers gezet naar Batavia; den 14 Februari zette Dr. Vening Meinesz te Tandjong Priok voet aan wal. Den g Maart verliet hij Java met het Stoomschip Prinses Juliana der Maatschappij Nederland den 9 April kwam hij te Amsterdam aan. Omtrent de voorloopige resultaten der reis van Helder naar Soerabaja deed hij een mededeeling in de Vergadering der Kon. Akademie van Wetenschappen van 25 Juni; in het Verslag van deze is een volledige lijst der voorloopige resultaten opgenomen. Verder hield hij zich bezig met de interpretatie der resultaten, met de voorloopige berekening der waarnemingen boven den Javatrog, en met de leiding der definitieve berekeningen, die door personeel van het Kon. Meteorologisch Instituut in vrijen tijd worden uitgevoerd. Tevens maakte hij een ontwerp voor het definitieve siingertoestel voor waarnemingen op zee, dat een regelmatiger gedaante verkrijgt, en waaraan een reeks van kleine verbeteringen worden aangebracht. Een aanvang werd gemaakt met de verandering van het bestaande toestel in dien geest, hetgeen weder te De Bilt geschiedt door den Chef Instrumentmaker, den Heer L. M. v. Res t. Met het vervaardigen der toestellen in den definitieven vorm, die waar schijnlijk door verschillende buitenlandsche geodetische instellingen zullen worden gevraagd, zal de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum zich belasten. De U. S. Coast and Geodetic Survey te Washington ging voort met de berekening van de isostatische reducties der waarnemingen op zee, en gaf daarmede een nieuw bewijs van groote belangstelling in het werk van Dr. Vening Meinesz. BESCHOUWINGEN OVER ENKELE I. K.-ARTIKELEN. Met belangstelling heb ik de «Kantteekeningen bij de I. K.» in de vorige aflevering gelezen. Als gevolg van de daarin ver vatte uitnoodiging hierbij eenige beschouwingen over enkele artikelen. Art. 42. Moet de splitsing in ie en 2e rondreis gehandhaafd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 20