Een beroep op grenswijziging door verjaring is overigens niet toegelaten». Waar derhalve de commissie den eisch hoog houdt, geen grens wijziging buiten het kadaster om, is het mij niet duidelijk, waarom zij geen wijziging heeft voorgesteld van artikel 687 van het Burgerlijk Wetboek. Volgens dit artikel is het n.l. mogelijk, dat een eigendomsgrens zich verplaatst, zonder dat het kadaster daarvan kennis behoeft te dragen. Beschouwen we art. 687 in verband met art. 685. Van beide artikelen neem ik voor het gemak van den lezer den tekst in zijn geheel over. Art. 685. Ieder mede-eigenaar mag den gemeenen scheids muur hooger doen optrekken, maar hij moet alleen de kosten van verhooging dragen, mitsgaders de reparatiën tot onderhoud van hetgeen zich boven de hoogte der gemeene scheiding bevindt, en bovendien de vergoeding der schade, die door de zwaarte veroorzaakt wordt, naar evenredigheid van den last, en volgens de waarde. Indien de gemeene scheidsmuur niet in staat is om de ver hooging te dragen, moet degene die den muur wil optrekken denzelven voor zijne kosten geheel opnieuw doen opbouwen, en de meerdere dikte moet van den grond aan zijnen kant afge nomen worden». Art. 687. «De mede-eigenaar des muurs, welke niet tot de verhooging heeft bijgedragen, kan den mede-eigendom dier ver hooging verkrijgen, mits betalende de helft van de gemaakte onkosten, mitsgaders de helft der waarde van den grond, indien daarvan tot verbreeding is gebruik gemaakt». Doet zich derhalve het geval voor, dat de muur moet verbreed worden, zoo behoort de meerdere dikte afgenomen te worden van den grond van hem, die den verzwaarden muur noodig heeft in verband met de verhooging. Hoewel het geheele ondergedeelte van den verzwaarden muur schijnt gemeen te blijven, neemt men algemeen aan, dat de grenslijn der eigendommen niet mede is verplaatst naar het midden van den verzwaarden muur. Zie o.a. Asser, II5, blz. 176. Opzoomer, III, blz. 369. Demolombe, XI, n°. 407 «quant a la ligne séparative des deux heritages, il nous parait évident, qu'elle ne se trouve pas repartée jusqu' au point milieu du nouveau mur; et en cas de démolition, le voisin, qui 214

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 214