avait fourni sur son sol l'excédant d'épaisseur devrait reprendre eet excédant». In gelijken zin, AubryetRau. Droit Civil Francais, II, biz. 609. Maakt de buurman later gebruik van het recht hem in art. 687 B. W. gegeven, om den mede-eigendom van de verhooging te verkrijgen mits betalende het volgens de wet verschuldigde, dan neemt men even algemeen aan, dat de grenslijn der eigendommen wordt verschoven tot het midden van den verzwaarden muur. Zie o.a. Opzoomer III, blz. 369.: «art. 687 den mede-eigenaar van het onderste deel het recht toekent, om ook in de verhooging zijn aandeel te krijgen, eenvoudig door de helft der kosten en, zoo er tot verbreeding grond is afgestaan, ook de helft der waarde van dien grond te betalen, waarbij dan natuurlijk de grenslijn tot op het midden van den verbreeden muur verschoven wordt.» Evenzoo AsserScholten, II5, blz. 177. VeegensOppenheim, II3, blz. 102. Dat genoemd rechtsgevolg intreedt door de eenvoudige be taling, blijkt ook nog duidelijk uit den Franschen tekst van art. 687, voorkomende als art. 17 van het ontwerp van wet be vattende Titel IV, eigenaars van naburige erven, ingezonden 17 Aug. 1823 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Art. 17. «Le co-propriétaire du mur, qui n'a pas contribué a l'haussement, peut en acquérir la mitoyenneté, enpayant la moitié de la dépense qu'il a coüté, et la valeur de la moitié du sol fourni pour l'excédant, s'il y en a.» Nu mogen sommigen meenen, dat de ligging van de grenslijn binnen den muur meer een bespiegeling dan een quaestie van practische beteekenis is, die grenslijn komt in aanmerking, zoodra er b.v. sprake is van de maat van elk der erven bij overdracht, en eveneens wanneer de gemeene muur wordt opgeheven. Het moet bevreemden, dat de Staatscommissie in haar rapport geen woord aan art. 687 wijdt. De verklaring is wellicht deze, dat genoemde commissie in de toepassing van art. 687 een eigen domsoverdracht van onroerend goed heeft gezien, welke over dracht dan zou zijn onderworpen aan de door haar voorgestelde bepalingen betreffende de levering of opdracht van onroerende zaken. 215 Cursiveering van den Schrijver.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 215