Men heeft echter m. i. in art. 687 geen eigendomsoverdracht te zien, maar een gemeenschappelijk maken van een muur, op de eigenaardige daarvoor door de wet aangegeven wijze. Men draagt niet over een halven muur benevens een strookej grond, maar tengevolge van de betaling van een zeker bedrag, vertegenwoordigende de helft van de gemaakte kosten, benevens de helft van de waarde van den grond voor de verbreeding af gestaan, ontstaat krachtens de wet de eigenaardige toestand van mandeeligheid van den geheelen muur, waarin men ook geen onverdeelden eigendom heeft te zien, maar een mitoyenneté, geen communauté. Het gevolg van het mandeelig maken van den geheelen muur is dan volgens Opzoomer, dat natuurlijk de grensscheiding wordt verschoven tot het midden van den verbreeden muur, evenwel niet ten gevolge van eigendomsoverdracht, maar als het natuurlijk gevolg van de mandeeligheid. Art. 671 blijft hier m. i. buiten toepassing, evenals b.v. bij wijziging in den eigendomstoestand, ten gevolge van het huwen in algeheele gemeenschap van goederen, indien een of beide echtgenooten onroerend goed aanbrengen, de bepalingen voor schenking van onroerend goed voorgeschreven, buiten toepassing blijven. Het achterhalen van de opvatting der staatscommissie in deze wordt nog moeilijker, wanneer men bedenkt, dat zij voor het opheffen der mandeeligheid een authentieke akte voorschrijft, blijkbaar in die opheffing geen overdracht van een onroerende zaak ziende, want, ware het tegendeel het geval, dan zou de speciale regeling van art. 683, lid 3, overbodig zijn, als vallende onder de regeling voor afstand van een onroerend recht ontworpen in art. 720 f. De commissie stelt n.l. voor, art. 683, thans luidende: «De reparatiën en wederopbouwing van den gemeenen scheids muur komen ten laste van alle degenen die op den muur regt hebben, en zulks naar evenredigheid van ieders regt Niettemin kan elke mede-eigenaar zich bevrijden om tot de kosten van reparatie en wederopbouwing bij te dragen, door zijn regt van mede-eigendom op den weder op te bouwen of te her stellen muur te laten varen, mits de scheidsmuur geen aan hem toebehoorend gebouw schrage of steune, of in de steden en aan- 2 16

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 216