art. 687 geheel gemeenschappelijk is gemaakt, dan zal men ver standig doen daarvan in de openbare registers ten hypotheek- kantore te doen blijken, door bijvoorbeeld de kwitantie van de betaling, waarin de oorzaak der schuld voldoende omschreven is, aan den hypotheekbewaarder ter overschrijving aan te bieden. Hiervan zal het gevolg zijn, dat de eigendomsgrens in den hier boven aangegeven zin ook bij het kadaster wordt gewijzigd, en dat alle twijfel wordt weggenomen betreffende de werking van den gewijzigden rechtstoestand tegenover derden. Amsterdam, Februari 1928. J. J. W. van Wiechen. Naschrift van de Redactie. Bovenstaand interessant artikel geeft ons aanleiding om naast het betoog van den geachten schrijver, nog meer dan dit daar reeds werd gedaan, naar voren te brengen de opvatting, dat bij een gemeenen muur de grensscheiding van den ondergrond kan liggen niet onder het midden, zooals in den regel 't geval zal zijn, maar ook onder een ander gedeelte van den muur, b.v. aan een der kanten. De moeilijkheden welke zich zouden voordoen met de bijhouding van het Kadaster komen daarbij in een ander licht, en mogelijk ook die welke betrekking hebben op de houding der staatscommissie-1906 inzake deze materie. De gemeene muur is een muur welke de afscheiding vormt tusschen twee eigendommen en welke dient tot gebruik van het eene en het andere. Die muur behoort niet onverdeeld aan een gemeenschap gevormd door de twee belendende eigenaren, doch ongescheiden voor de helft aan ieder eigenaar afzonderlijk; het gemeen zijn is geen «communauté» doch «mitoyenneté» («man- deeligheid»). Uit B.W. 681, tweede lid, 685 en 687 blijkt, dat een muur gedeeltelijk gemeen en gedeeltelijk niet gemeen kan zijn, de eigendomsgrens kan in den muur verspringen. Waarom zou zij dat ook niet kunnen doen bij den voet, zoodat de ondergrond van den gemeenen muur aan slechts één der eigenaren kan be- hooren. Uit B.W. 687 kan een argument worden afgeleid voor de op vatting, dat het begrip gemeene muur niet insluit dat de grond waarop hij staat voor de helft aan ieder der eigenaren behoort. 2ig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 219