HET OFFICIEELE LANDMETERSDIPLOMA IN FRANKRIJK. Sinds de revolutie, toen de titel van beëedigd landmeter werd afgeschaft, bestond er in Frankrijk voor de particulier-landmeters geen van hooger hand ingesteld examen. Het aantal dezer functionnarissen-niet-ambtenaar is aldaar aanmerkelijk grooter dan dat der landmeters van het Kadaster en ook voor deze ambtenaren bestond geen staatsdiploma. Bij decreet van den President der Republiek van 25 April 1929 is een diploma voor landmeter ingesteld.1) Reeds lang was daar voor geijverd door de vereenigingsvoormannen, niet het minst in de laatste jaren ook door den wakkeren redacteur van het Journal des Géomètres et Experts francais. En het is niet te boud te veronderstellen, dat ook het Congres der Internationale Land metersfederatie, in 1926 te Parijs gehouden, een stoot heeft ge geven om het jarenlange streven eindelijk met succes bekroond te doen worden. Onzent Zuidelijke^ vakgenooten feliciteeren wij met het in vervulling gaan van hun wensch! Het ontwerp-decreet droeg de signatuur van den Minister van Onderwijs en van den Minister van Financiën; dat beteekent dat de behartigers van het instituut van particulier-landmeter hebben samengewerkt met de administratie van het Kadaster. Het decreet stuurt aan op eenzelfde examen in de toekomst voor beide cate gorieën, het beoogt in de eerste plaats verhooging van het weten schappelijk peil en het bevordert wellicht de mogelijkheid van werkzaamstelling van particulier-landmeters bij de in Frankrijk zoo noodige herziening en vernieuwing van het Kadaster. 2) In artikel 1 van het decreet is de werkzaamheid van den land meter in den uitgebreidsten zin vervat, wij laten het hier volgen: «Art. ier. II est créé un diplome du Gouvernement, lequel pourra être conféré de la manière indiquée ci-après aux techniciens voulant faire profession habituelle de délimiter, mesurer, organiser 222 Journal Officiel van 2 Mei 1929, Journal d. G. et E. fr. N'. 103. 2) Op 't oogenbiik wordt daar te lande een dienst georganiseerd voor herschatting der grondeigendommen met herziening van het Kadaster. Deze dienst is in 't leven geroepen bij decreet van 5 Aug. 1929. Blijkens den tekst en een toelichtende nota kunnen particulier-landmeters bij deze herziening worden werkzaam gesteld. (J. de G. et E. fr. n°. 108).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 222