26 woordige regeling ook, die bovendien het nadeel heeft, dat artikelen geopend worden, die later weer vervallen en soms aanleiding tot misverstand geven. Op het artikel van den verkrijger wordt dan het berekende deel van de belastbare opbrengst ingevuld naast de boeking bedoeld in art. 142 en 143. Verdeeling moet natuurlijk niet plaats hebben, indien de belasting slechts een gering bedrag uitmaakt of indien de akte foutief is. Deze voorloopige verdeeling zou b.v. in potlood kunnen ge schieden, met behulp van de gegevens in de akte, zoo noodig met inlichtingen van controleur, landmeter of partijen. XIII) Opmerking. Indien een nieuwe I. K. belangrijke wijzigingen zou brengen, was het gewenscht, dat aan alle notarissen een brief met eenige wenken en raadgevingen ten aanzien van de kadastrale aanduiding in akten en stukken gezonden werd. Daarbij ingesloten dan een kaart, ter ophanging in de kantoren, waarop in het kort deze wenken herhaald. Ook bij de kadastrale boekhouding zou deze kaart, op eene voor het publiek zicht bare plaats, aanwezig moeten zijn. C. J. Kluvers. Bij deze beschouwingen veroorloven wij ons hier en daar een onder schrift of noot. Red. I) Een grens eerst vast te leggen bij het Kadaster niet voor en aleer de definitieve afscheiding aanwezig is, is in 't algemeen zeer zeker ge wenscht! De geheele beschouwing over dit punt leidt tot wat in den eersten zin van art. 53 staat uitgedrukt en wettigt zeker niet als gevolg trekking wat voorop werd neergeschreven: „art. 53 dient te vervallen". Zie ook III. II) Ook het slot van art. 53, luidende: „Voor zoover hun dienst dit toelaat, zijn de landmeters de eigenaren daarbij (d.i. bij de afpaling van hunne eigendommen) zooveel mogelijk behulpzaam," kan in het oog van schr. geen genade vinden. En dit was nog wel het eenige voorschrift ooit door de Redactie ter bespreking voorgelegd aan de lezers. (Zoo on geveer bij wijze van prijsvraag over een belangrijk onderwerp. Dit ge schiedde in 1911. Antwoorden erop zijn ons niet bekend). Het is vrij moeilijk met een enkelen maatstaf aan te geven, hoever die hulp moet en mag gaan. Wij meenen dat de landmeter naar de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 26