38 ter hand genomen. De stuwkracht voor dit grootsche werk ging in de nu volgende jaren vooral uit, behalve van Oudemans, van Prof. Schols, die in 188 x lid der Commissie was geworden en in hetzelfde jaar Secretaris, en van ir. Hk. J. Heuvelink, die in 1885 in dienst der Commissie was getreden. Moeilijkheden waren er genoeg. Zoo in het begin al het ontbreken van goede theodolieten. De fabriek Wanschaff heeft hier uitkomst ge geven, maar toch niet zonder dat er van de zijde der Commissie telkens een zorgvuldig randverdeelingsonderzoek en soms terugzending tot verbetering mee gepaard ging. Met rand- onderzoekingen hebben leden der Commissie zich ook later nog herhaaldelijk bezig gehouden. Voor de aansluiting met de metingen welke aan Pruisische zijde reeds waren verricht was met de verkenning in het Oosten van Groningen begonnen; zij was Zuidwaarts voortgezet tot en met Limburg. Daarbij werd ook getracht een aantal punten in dertijd door generaal Krayenhoff als driehoekspunt gebruikt, in het net op te nemen. Na al dergelijke zorgvuldige voorbereidingen zijn de hoek metingen voor het primaire net in 1888 begonnen. In 1892 was de aansluiting aan Duitsche zijde voltooid; in 1893 de aansluiting aan het Belgische net eveneens. Wil een onderneming goed geleid genoemd worden, dan moet zij geleid worden met vooruitzienden blik. Van den aanvang af stond Schols de gedachte voor den geest - en deze nam steeds vaster vorm aan om aan de primaire onmiddellijk een secun daire driehoeksmeting te verbinden. Wij kunnen thans, achteraf bezien, nu de gedachte is omgezet in de daad, niet genoeg prijzen, dat toen dat standpunt door hem en door de Commissie is ingenomen. Door de primaire meting kon Nederland waardig' voor den dag komen tusschen de andere landen bij het gezamen lijk oplossen van de tot het gebied der aardmeting behoorende vraagstukken, door de uitvoering der secundaire meting zouden bij uitstek practische doeleinden worden gediend. Op de be grooting voor 1889 werd voor 't eerst voor de secundaire meting een post uitgetrokken, daarmee was om zoo te zeggen de uit voering in de toekomst verzekerd. Vermelding verdient, dat in verband met de opdracht om te zamen met de driehoeksmeting voor de graadmeting een secundaire driehoeksmeting uit te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 38