79 waarnemingen uitgevoerd. Na terugkomst te Washington hield hij een lezing over de beteekenis der zwaartekrachtbepalingen op zee en de verkregen resultaten, die werd bijgewoond door den Minister van Marine, Curtis D. Wilbur; deze had ook reeds bij andere gelegenheden van zijn groote belangstelling in de waarnemingen doen blijken. Den 25en December kwam Dr. Vening Meinesz in Nederland terug. Daar hij vóór zijn vertrek te de Bilt waarnemingen had uitgevoerd en hij dit na zijn terugkeer herhaalde, terwijl te Washington voor de aan sluiting van de waarnemingen op zee het toestel was gebezigd op het hoofdstation der Amerikaansche zwaartekrachtbepalingen, is een nieuwe verbinding tusschen de Amerikaansche en Europeesche zwaartekracht bepalingen tot stand gebracht. De Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing, J. J. A. Muller, Voorzitter. Hk. J. Heuvelink, Secretaris. Zeist -20 Pebruari 1Q20. Arnhem EENIGE OPMERKINGEN OMTRENT PIET BESTAANDE NEDERLANDSCHE KADASTER. Het Nederlandsche Kadaster vindt nog altijd zijn grondslagen in het fiscaal-, gedeeltelijk in het Burgerlijk Recht, en ofschoon er tal van aanwijzingen zijn, die duiden op een meerder, een ruimer gebruik maken van het Kadaster behalve door de Overheid ook door het Publiek, de Wetgevende Macht is blijkbaar nog van overtuiging, dat regeling op dit terrein voorshands onnoodig is. Een zienswijze, die men kan billijken Iets anders is, of het bestaande Kadaster zijn hoogst bereikbaar nut verschaft, of wel, of op dat gebied nog het een en ander te verbeteren valt. Oogenschijnlijk is men geneigd van een voldoende te spreken, daar nog niet bleek, dat de kadastrale gegevens, afgezien van duidelijk aanwijsbare fouten, ongeschikt waren voor het gebruik dat er wettelijk van wordt verlangd. Wel is het de vraag, of de kadastrale gegevens niet ongeschikt zijn voor het gebruik, dat het Publiek er soms van maakt. Dit klemt te meer, omdat het Publiek in 't algemeen van den Staat deugdelijke gegevens verwacht. De slechts betrekkelijke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 79