nauwkeurigheid, niet samenvallende met eenige practische bruik baarheid, doet menigeen aarzelend het Kadaster tegemoet treden. Hij weet wel, dat hij zijn goede geld geeft, maar kan niet be- oordeelen, wat hij er precies voor terugkrijgt en een belangrijk gegeven, de identificeering van een perceel grond, is doorgaans voor hem van geen waarde. Maar ook op het gebied, waar wettelijke verlangens bestaan, is het bestaande tot het betere te brengen en kan de innerlijke waarde nog aanmerkelijk worden verhoogd. Het belastinggedeelte van het Kadaster willen wij behoudens een enkele opmerking stilzwijgend voorbijgaan. Dit belasting gedeelte toch, hoe juist dit ook mocht zijn aangegeven, is door de veranderde geldswaarde, in en na den oorlogstijd ontstaan, in een vrij zonderlinge positie gekomen. Het geld is in waarde verminderd, doch, inplaats nu van de grondbelasting evenredig te verhoogen en dus de totaal opbrengst van f 20 miljoen evenredig te verhoogen tot 160% van 20 miljoen of globaal f 32 miljoen, heeft men blijkbaar alle eigenaren tezamen een Jaarlijksche uitgave van f 12 miljoen present gedaan. In hoever een dergelijke verzwaring van lasten nu te dragen zou zijn, en dit meer speciaal voor het ongebouwd, wordt hierbij in het midden gelaten. Bepalen wij ons tot het administratieve gedeelte van het Kadaster, dan kunnen we, mede aan de hand van de geschiedenis, aan het Kadaster de volgende eischen stellen i° dat het Kadaster een opgave bevat van alle gebouwde en ongebouwde eigendommen; 20 dat het een juiste opgave geeft van de grootte van die eigendommen; 30 dat het een juiste opgave geeft van de eigenaren, voor zoover die belastingplichtig zijn; 40 dat het een juiste opgave bevat van die eigendommen, welke geheel vrijgesteld zijn van grondbelasting en van die, waarvan de belastbare opbrengst eerst later wordt geregeld of verhoogd. i°. De opgave van de gebouwde en ongebouwde eigendommen, afgezien van een niet geheel en al up to date zijn, is voorhanden. Minder hiermede in overeenstemming is, dat aan sommige kantoren de totale gemeentelijke eigendom aan publieke wegen, meestal onder ongenummerd, in éen bedrag in de kadastrale 8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 80