85 is, sal brengen om metter daet het landt als ingenieurs te connen dienen. Hyer toe sal men leeren die arithmeticque oft het tellen ende het landtmeten maer alleenlyck van elck soe veel, als tottet dadelijck gemeene ingenieurscap nodich is. Die soe verre gecomen sijn, hebben se alsdan lust die diepsinnige dingen grondelycker t'ondersoucken, dat sullen sy mogen doen. Dit is van de saecke int gemeen geseit, waer off breder verclaringe gedaen wort als volcht In de telling sullen geleert worden die vyer specien in geheel getal, in gebroecken getal, ende in thyende tal, mitsgaders den regel van dryen in elck derselve getaelen. In de voors. telling wel vast ende seecker ervaren sijnde, sy connen genoech tellen tottet geene in de gemeene ingenieurscap nodich is. Ende sullen comen aent landtmeten opt papyer landt- metersche wijse, waer by te verstaen is, dat men nyet en sal leeren deur enige gegeven linien, ander linien vinden, maer alleen- lijck deur gemeten linien, mette cleyne voetmaet, het inhoudt vant plat te vinden, gebruyckende daer toe reeckeninge der thiende. Het meten des rondts mette gedeelten van dien aengaende, voerts het vlack des cloots, de formen genaemt ellipsis, parabola, hyperbole ende diergelijcke, dat en is hyer nyet nodich, wantet den ingenieurs seer selden te voeren compt, sulcke metinge te moeten doen; maer alleenlyck sullense leeren met rechtlinige platten, daer na cromlinige landtmetersche wijse, metende alsoe een plat deur versceyde verdeelinge, als in dryehoucken of ander platten om te syen hoe t' een besluyt met het ander overcompt. Daer na sal volgen het meten opt papyer van dijcken, wallen, ende eerdewercken, te weten hoe veel schachten of voeten den voergestelde wal ofte hoop eerden in heeft. Int meten opt papyer alsoe genoech ervaren wesende ende deur te cleyn verstaende, watter int groot moet gedaen syn, soe sal men comen totte dadelycke landtmetinge int velt, hun wijsende hoe men in plaets van regel, passer ende winckelhaeck op papier, ander gereedtscap opt velt gebruyct, streckende nochtans tot dergelijcken eynde. Sullen oeck dadelyck leeren moeten de hoochde ende breedte van wallen, mettet lichamelyck inhoudt van dyen, als hoe veel schachten of voeten eerde daer in begrepen sijn. Daer nae sullen se leeren opt papyer teeckenen de omtreck der landen die se also gemeten hebben, ende wederom verkeert

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 85