Maurice de Nassau. 86 een plat op papyer gegeven sijnde, tselve met aanwysende baeken opt velt te teeckenen. Hier in genoech ervaren wesende sullen bequaem syn om totte forticatie of sterckbouwinge te comen, waertoe bereyt sullen worden houtten ofte eerden botsen van schantsen ende bolwercken ende daer mede geleert hebbende die eygen naemen, soe sal het trecken van planten ofte grontteyckeningen van steden heurlyeden licht vallen, twelk men hun aen steden oeck datelyck zal doen te werck stellen. Sy sullen oeck teeckenen op papyer den omtreck van schantsen of steden met vyer, vijff ende meer bolwercken, waer aff men alsdan henl: de maten sal geven ende sullen daer nae sulcke stercten opt velt teeckenen met baecken. Dus verre gecomen sijnde sullen mogen in de somer trecken nae tleger of ter plaetsen daer stercten gebouwt werden, twelck den geenen best gelegen sal sijn, die als soldaten in dienst wesende, dan te velde moeten comen ende syen daer die saecke selfs, jae helpen die metter daet bevorderen. Ende daer toe gecomen wesende, dat se tlandt alsoe oerbaren dienst connen doen, sullen henlyen, die willen, des winters tot Leyden mogen oeffenen als voeren geseit is, in diepsinniger stoffen, die daer geleert sullen worden om tot alle saecken den ingenieurs ontmoetende noch vaster ende volcomelycker voersyen te wesen. De lessen van tellinge ende meting op papyer sullen een halff nyre lang gedaen worden int gemeen, d'ander halve uyre zal volbrocht worden met elcken int bysonder te beantwoerden ende onderwijsen vant geene sy vragen ende uyte gemeene lessen uyet verstaen en hebben. Ende wont de geene, die dadelyck met ingenieurs handel om- megaen, met malcander geen Latijn en spreecken off immers seer selden, maer dat men in elck landt des landts spraecke gebruyct, soe en sullen dese lessen nyet int Latijn, Franchoys off ander talen gedaen worden, maer alleenlyc in Duytsch. Men verstaet oeck dat alle die geene, die tottet leeren deser const von ingenieurscap toegelaten worden, eerst sullen beloven ende zweeren aen den viandt deser landen daarmede geenen dienst te doen. Actum den gen January 1600.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 86