ook de finantieele kant is alleszins gunstig. Het aanvangssalaris schommelt tusschen vier en vijf honderd gulden per maand, ge regeld jaarlijks opklimmend tot een maximum van zeven honderd ■vijftig tot duizend gulden per maand. Bovendien geniet de Landmeter nog allerlei emolumenten als: vrije woning, vrije ge neeskundige behandeling met medicijnen, vrije personeele be lasting, stal- (respectievelijk rijwiel-) vergoeding. Bij de meeste Maatschappijen geldt tevens de regel, dat de betrokkene in de winst deelt. De regeling daarvan is verschillend, maar het is mij bekend, dat dit aandeel bij tien- tot twaalfjarigen dienst bij de Deli Maatschappij de tien mille wel eens heeft overschreden. Verder geniet de betrokkene na verloop van een bepaald aantal dienstjaren pensioen, waarvoor hij maandelijks een bepaald bedrag stort, welk bedrag een gedeelte uitmaakt van de premie, door de Maatschappij aan de Verzekering-Maatschappij te be talen; het restant daarvan komt voor rekening van den werkgever. De condities van de Landmeters van het Kadaster zijn de laatste jaren veel verbeterd; toch is het maximum pensioen (70 °/0 van het salaris) nauwelijks vier duizend gulden en dit bereikt men pas op 65-jarigen leeftijd, terwijl van kapitaalsvorming uit het salaris onder de tegenwoordige omstandigheden m.i. geen sprake kan zijn. Finantieel opent de betrekking in Indië dan ook betere per spectieven, daar men bij een zuinig beheer zich rra twintig jaren dienst in de tropen (onderbroken door geregelde buitenlandsche verloven, om de 6 jaar acht maanden, met behoud van salaris en aandeel in de winst, geregelde binnenlandsche verloven, twee of meer weken per jaar, al welke verloven voor het pensioen meetellen) voldoende kapitaal kan hebben verworven voor een onbezorgd bestaan in patria. Op het oogenblik is de aanvraag naar gediplomeerden weder groot. (Deli Maatschappij, Bataafsche). Mochten er onder de lezers zijn, die nog nadere inlichtingen wenschen, dan ben ik gaarne bereid die te verstrekken. J. Witte veen. Hilversum, Godelindeweg 9. 8g Oud-Landmeter Deli Mij.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 89