LANDMETER GRENSREGELAAR OF GRENSRECHTER? Er heerscht in den laatsten tijd een meeningsverschil onder de ambtenaren van het kadaster, in bovenstaande vraag uitgedrukt. Is de landmeter de dienaar van het publiek, die de eigenaars erkent als de eenige gerechtigden om aan te wijzen waar de grenzen hunner eigendommen gelegen zijn, ook al zouden die afwijken van de grenslijn vroeger door hen of hunne voorgangers aangewezen Of is het de taak van den landmeter, beladen met een pak veldwerk, den eigenaars te wijzen op de grens volgens vroegere meetcijfers en hen te suggereeren, daarvan niet af te wijken Is het wenschelijk de eigenaars eene verklaring te doen onder teekenen waarbij zij bij voorbaat de nog te verrichten of vroeger verrichte meting als juist en als bindend voor hen en hunne op volgers erkennen, zoodat in het vervolg bij grenstwisten de land meter als een rechter uitspraak kan doen? Deze vragen zijn door de Staatscommissie van 1906 in eerst- bedoelden zin beantwoord. Voor toekenning van bewijskracht aan het kadaster is eenvoudige aanwijzing der grenzen door de beide belende eigenaars noodig en voldoende. Voldoende en afdoende. Die eigenaars en zij alleen zijn daartoe gerechtigd met uitsluiting zelfs van den hypotheekhouder, behoudens diens recht op schadevergoeding in geval van benadeeling. Het ontwerp der grensregeling is op dit beginsel gebouwd. Dat ontwerp kan zonder wijziging van de bestaande wetgeving wórden ingevoerd. Het is zelfs reeds eenige jaren geleden door den Minister van Financiën verzonden aan den Minister van Justitie. Daarin komt een overgangsbepaling voor omtrent terugwerkende kracht tegenover verkrijgers na de invoering van het kadaster van gemeenten op den grondslag van Dieren hermeten. Bij dat wetsontwerp wordt de mogelijkheid niet uitgesloten om, op verzoek van beide belende eigenaars eene grens in het nieuwe kadaster op te nemen overeenkomstig eene vroeger verrichte meting, doch het ligt niet op den weg des landmeters in die richting adviezen te geven en evenmin kosteloos die grens op het terrein uit te zetten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 93