Intusschen is men, naar ik verneem, bij de vernieuwing van het kadaster van een gedeelte der gemeente Diemen een anderen weg ingeslagen. In technischen zin ongeveer denzelfden weg naar het schijnt als reeds in de vorige eeuw bewandeld bij de hermeting van een gedeelte van Amsterdam. Daarbij werd de toestand, zooals men dien vond op het terrein, opgemeten en ge- kaarteerd. Daarna werden de meetcijfers van vervreemde perceels gedeelten in oude veldwerken vergeleken met de nieuwe kaarteering. Natuurlijk bleken er schier overal kleine verschillen te bestaan. Vervolgens onderzoek te velde in tegenwoordigheid der opgeroepen eigenaren. In het gunstige geval kwamen die eigenaars tot over eenstemming. In hoevele gevallen niet In hoevele gevallen is wegens verschil tusschen oude en nieuwe meting, dus tengevolge der ongevraagde inmenging van den landmeter, een grensgeschil of zelfs een grensproces ontstaan Hoe groot waren de kosten der hermeting? Vermoedelijk is ter beantwoording dier vragen in het kadastraal archief te Amsterdam niets te vinden en is het nieuwe kadaster ten slotte ingevoerd met inlevering van de weinig beteekenende «bulletins». In juridieken zin wil men thans in Diemen veel verder gaan dan in Dieren is geschied. Den eigenaren zal ter onderteekening eene over te schrijven akte worden voorgelegd, waarbij de meting als juist wordt erkend. Ontstaat er later een geschil, dan treedt alzoo de landmeter op als een rechter die uitspraak doet. Werd een wetsontwerp in dien zin voorgelegd aan de volks vertegenwoordiging, het zou zonder twijfel met groote meerderheid worden verworpen. Zelfs zou er groote kans zijn dat eene wettelijke bepaling verlangd werd, waarbij eene verklaring van eigenaars over de meting als boven bedoeld, werd verklaard te zijn nietig, althans tegenover derden verkrijgers. Bezuiniging in alle richtingen was het motief waarom van hermetingen van gemeenten of gedeelten van gemeenten voor- loopig werd afgezien en daarmee ook voorloopig van eene be handeling van het wetsontwerp op de grensregeling. Nu met die hermetingen weer begonnen wordt en zelfs tot de vernieuwing van het kadaster van Amsterdam zal worden overgegaan vervalt niet alleen dit motief maar wordt het hoog tijd de vraag te stellen 94

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 94