95 hoe dat kadaster moet worden ingericht om te voldoen aan de eischen des tijds. De grensregeling, noodig om aan het kadaster bewijskracht te geven, kan tevens en zonder noemenswaarde verhooging van kosten dienstbaar worden gemaakt om andere belangen van de eigenaren en van boekhouding te behartigen, dan alleen de be vordering der rechtszekerheid, voortvloeiend uit de vaststelling der grenzen van de eigendommen. Tot die belangen behoort in de eerste plaats het geven van een kenmerk aan elk afzonderlijk eigendom, begrensd door grenzen van zakelijk recht (behalve die van eigendom ook die van erfpacht, opstal, beklemming e. d.), zoodat het nommer van het eigen domsperceel behoudens enkele uitzonderingen alle aaneen- gelegen perceelen van denzelfden eigenaar: gebouwen, weiland, bouwland, bosch, heide enz., omvat en alleen dan van kenmerk verandert als de indeeling van dat eigendom door verkoop, ruiling, grenswijziging enz. wordt gewijzigd. Het behoeft ternauwernood te worden vermeld dat tegelijk met de grensregeling de fouten in de kadastrale tenaamstelling aan den dag komen. Wat echter niet aan den dag komt dat zijn de talrijke erfdienst baarheden. Algemeen wordt door zaakkundigen op dit gebied en dat zijn in de eerste plaats de notarissen, erkend, dat een groote bron van rechtsonzekerheid gelegen is in het bestaan van erfdienstbaarheden ontstaan bij overeenkomst, soms reeds in vorige eeuwen, die als niet «zichtbare en voortdurende» blijven voort bestaan zonder, althans zonder voldoende openbaarheid. «Zij drijven als druppels olie op de zee, slechts het toeval doet den naarstigen zoeker er hier en daar een ontdekken» aldus schreef de Amster- damsche notaris N. J. Verkoren. De vier hierboven aangestipte punten: grensregeling, eigen domskenmerk, foutieve tenaamstelling en erfdienstbaarheid kunnen alleen op het terrein onder medewerking der eigenaren in het reine worden gebracht, waarbij de landmeter de aangewezen ambtenaar is te wiens «overstaan» een proces-verbaal der ver klaringen van belanghebbenden wordt opgemaakt. Deze vier punten vormen dat deel eener «zuivering» dat slechts behoorlijk kan geschieden op het terrein, in tegenstelling met die der hypotheken. I. Boer Hz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1929 | | pagina 95