EENIGE GEDACHTEN OVER ORGANISATIE. Modellen voor een organisatie bestaan niet; deze toch moet zich aanpassen aan de bijzondere behoeften van den tak van dienst. Wel kunnen de beginselen van organisatie dezelfde zijn, maar de toepassing daarvan zal dikwijls langs geheel verschillende wegen bereikt moeten worden. Zoo vallen bij een vergelijking tusschen de inrichting van de fiscale (administratieve) diensten en de kadastrale dienst (welke gedeeltelijk technisch is) direct eenige verschilpunten op: Bij de fiscus zorgt het publiek zelf voor controle, daar de belanghebbenden de schatting van eigen bezittingen, inkomen en vermogen kunnen beoordeelen en dus zoo noodig door te reclameeren herstel van gemaakteergissingen kunnen verkrijgen; tot beoordeeling van het technische gedeelte van het werk van den landmeter is het publiek echter niet in staat; hier moet dus voor ambtelijke controle gezorgd worden! Een tweede punt: bij de belastingaanslag en heffing is de Staat zelf partij; een foutieve aanslag lost zich op in terugbetaling van het te veel betaalde. Bij de kadastrale dienst is echter de Staat geen partij, maar kan niettemin door zijn handeling groot nadeel berokkenen aan derden, dat in bijzondere gevallen zelfs onherstel baar kan zijn! Ook wat de aard van werkzaamheden betreft is er verschil: de normaal voorkomende werkzaamheden bij de fiscale dienst vakken zijn te differentieeren in machinale, eenvoudige, verant woordelijke enz. waarop een systeem van arbeidsverdeeling te bouwen is. Differentiatie van het kadastrale werk is slechts mogelijk ten opzichte van sommige kantoorwerkzaamheden en wat de veldwerkzaamheden voor de bijhoudingsdienst betreft in het geheel niet. Soms is een oogenschijnlijk eenvoudige con- troleursopgaaf veel moeilijker en belangrijker dan een oogen schijnlijk ingewikkelde acte! Het correctief voor een systematische arbeidsverdeeling zoeke men hier in de directe leiding. Met deze verschilpunten heb ik tevens aangegeven de moeilijkste en teerste punten van de organisatie van den kadastralen dienst. Ze houden in zooverre verband met elkaar dat invoering van den rang van veldassistent persé gepaard moet gaan met algeheele wijziging der organisatie. I IO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 114