Ten behoeve van de opmeting van de stad Kecskemet (80.000 inw.), gelegen in de groote Hongaarsche laagvlakte, is aldaar in 1928 een trigonometrisch net bepaald. Op grond van de opgedane ervaringen komt S. tot de conclusie, dat bij het punt na punt vereffenen, door de telkens opgelegde dwang aan de metingen, een afname van de nauwkeurigheid te constateeren valt. Men moet bij de bepaling van nieuwe punten hoofdzakelijk steeds punten van het hoofdnet gebruiken. Deze punten moeten zoo regelmatig mogelijk over het terrein verspreid liggen. Over de invloed van de fouten in de gegeven punten op het resultaat van de voorwaartsche insnijding, Dr. Franz Ackerl (blz. 41). Langs meetkundigen weg wordt op fraaie wijze afgeleid de middelbare fout in de ligging van een door twee voorwaartsche richtingen bepaalde punt, onder inachtneming van de fouten in de ligging van de gegeven punten. Bepaling van de vergelijking van de meest waarschijnlijke rechte, die door n-punten gegeven is, P. Werkmeister (blz. 78). Twee kruisingen van de Rio Pazana door nauwkeurigheids waterpassingen, Geodetische af deeling van het Argentynsche militair-geographische Instituut (blz. 109). Uniforme aanduiding van de geodetische begrippen en groot heden door letters, Dr. Clauss (blz. 120). Eenige opmerkingen over de gemeenschappelijke vereffening van hoeken (of richtingen) en lengten, Dipl. Ing. Iw. Chr. Ganeff (blz. 157). A. behandelt uitvoerig verschillende gevallen, en wijst op het voordeel van het invoeren van de logarithmen van de lengten als vereffeningsveranderlijke. Astronomisch nivellement in Argentinië, Geodetische afdeehng van het Argentijnsche militair-geografisch Instituut (blz. 193). De meting strekte zich uit langs de meridiaan 58° 20'(Green wich) tusschen de breedten 330 2' en 30° 20'. 116

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 120