WEGEN EN WEGGRENZEN. Bij opmetingen voor gewonen dienst of P. W. van perceelen, gelegen aan publieke straten of wegen, en dit geval zal zich bij de overgroote meerderheid der metingen voordoen, onder vindt de landmeter zeer dikwijls het bezwaar, dat wel alle nieuwe en oude grenzen keurig door heggen, slooten, grenssteenen etc. zijn afgescheiden, maar dat de grens met weg of straat óf geheel onzichtbaar is óf wordt aangeduid door een vaag grepje, afge graven kant, pas geplaatst hekje kortom door eene afscheiding, welke door aard of plaatsing op het eerste gezicht reeds gegronden twijfel doet ontstaan aan hare betrouwbaarheid. Men krijgt dan het onbehaaglijk gevoel, dat alle zorg besteed aan een nauw keurige opmeting voor bepaling der juiste grootte uit meetgetallen of kaarteering op groote schaal geen honderd procent resultaat oplevert en de vastgestelde grootte toch niet geheel juist behoeft te zijn. Het wordt meer en meer gewoonte (buiten beschouwing blijft of dit een «goede» gewoonte is) in koopacten van gedeeltelijke perceelen het beding op te nemen, dat de koopsom zal worden vermeerderd of verminderd naar gelang de kadastraal vastgestelde grootte grooter of kleiner is dan de als benaderde grootte in de koopacte vermelde. In geval wan onzekerheid in de weggrens heeft de kadastrale grootte niet de waarde, welke er door het publiek aan wordt toegekend. Vraagt men aan de betrokken eigenaren naar de ligging van de weggrens dan blijkt meestal, dat ze er weinig of niets van weten of van meening zijn, dat men dat bij het kadaster wel precies zal kunnen nagaan; hetgeen ook inderdaad het geval behoorde te zijn. Soms krijgt men de mededeeling, dat de grond buiten de rooilijn bij nieuw gebouwde huizen moet blijven liggen om bij weg of straat te worden getrokken. De eigenaar van den weg (meestal gebeurt dit bij gemeentelijke wegen) neemt dien grond dan zonder vergoeding van de eigenaren over, zonder dat een acte van overdracht wordt opgemaakt. Wel laat men soms de eigenaren zoogenaamd «voor afstand teekenen», maar overschrij-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 125