dat die beslissing behalve onpartijdig en deskundig ook gegrond is op betrouwbare gegevens.die niet voor tweëerlei uitspraak vatbaar zijn. Bij een grenskwestie tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en eenige aan den spoorweg grenzende eigenaren zeide mij onlangs een opzichter van de Spoorwegen: «Aan de hand van het grond- «plan kan ik die grenzen zelf ook wel uitzetten, maar ons ge- «looven ze niet; als de landmeter van het kadaster tot hetzelfde «resultaat komt nemen ze er genoegen mee». Het is inderdaad opvallend, dat zooveel grensgeschillen na beslissing door den landmeter van het kadaster een einde nemen en niet verder als rechtszaak worden doorgezet, al heeft het kadaster dan ook in rechten geen bewijskracht. Kunnen wij ons in de overgroote meerderheid der gevallen, dat grensaanwijzing door het publiek wordt gevraagd met de voorhanden gegevens zeer behoorlijk redden, het wordt tijd, dat ook onze kennis van de ligging der weggrenzen tenminste op hetzelfde peil wordt gebracht. Op het oogenblik schiet het kadaster in die kennis ernstig te kort. Van de Rijkswegen, althans voor zoover aan dit kantoor te beoordeelen is, bezit de Rijks-Waterstaat betere gegevens dan wij, al moet direct worden toegegeven, dat daaraan het bezwaar van eenzijdigheid is verbonden. Van Rijkswegen, die op het kadastrale plan worden voorgesteld, door een strook ongenummerd op de schaal van i tot 2500 heeft de Rijkswaterstaat kaarten op 1 a 500, waarop een groot aantal gegevens voorkomen als: grenssteenen met hun maten loodrecht op de as, gebouwen en erven met hun uitwegen, boomenrijen, kanten der verharding, ligging van gas- en waterleidingbuizen, electrische en telefoonkabels etc. Al zijn niet al deze zaken voor 't kadaster van belang, toch kan de landmeter in gevallen, waarop het terrein de grens geheel onzichtbaar is er waardevolle inlichtingen aan ontleenen. Jammer is het alleen, dat in bochten of sterk bebouwde ge deelten die kaarten dikwijls onvolledig zijn. Het zal wel algemeen bekend zijn, dat men langs de Rijks wegen een groot aantal hardsteenen palen aantreft, waarop de letters R. G. zijn geschilderd; de van den weg afgekeerde zijden van die steenen geven de grens van Rijkseigendom aan, althans behooren dit te doen. 125 1

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 129