aan de aanwijzing van zulk een weggrens door den onpartijdigen deskundige dezelfde waarde teekent als aan die van een grens, die b. v. verleden jaar met groote zorg en nauwkeurigheid is opgemeten. Het wil mij voorkomen, dat hierin verbetering dient te worden gebracht en dat het kadaster zoo spoedig mogelijk in 't bezit gesteld dient te worden van juiste gegevens betreffende de weggrenzen. In 't hierna volgende zal een bescheiden poging worden gedaan in dit wegenvraagstuk een «weg tot verbetering» aan te wijzen. Het is algemeen bekend, dat ons wegennet de laatste jaren in het brandpunt der belangstelling staat. Door het enorm toegenomen en nog steeds toenemend verkeer (speciaal vracht- en personen automobielen) is de noodzakelijkheid gebleken in snel tempo onze wegen zich aan dat verkeer te doen aanpassen. Omvangrijke werken worden daartoe uitgevoerd en zeker is het, dat de opvatting, dateerende uit den tijd van den aanleg der spoorwegen, als zouden deze in de toekomst alle verkeer tot zich trekken en de gewone verkeerswegen hun beteekenis hebben verloren (als gevolg waarvan deze werden verwaarloosd en op sommige plaatsen de breedte der verharding met een Meter werd verminderd) thans voor goed tot het verleden behoort. Door aanleg van geheel nieuwe, door verbreeding van bestaande wegen, door vervanging van de oude bestratingen door moderne en meer duurzame wegdekken en voorts door den bouw van bruggen tracht men den achterstand in te halen. Deze algemeene belangstelling dient niet uitsluitend beperkt te blijven tot de wegenbouwers en de weggebruikers, maar behoort ook door te dringen in de kringen van hen, wier ambtelijke taak het is de zakelijke rechten op deze wegen te administreeren en die geroepen kunnen worden bij geschillen over deze rechten een snelle en bevredigende oplossing te verschaffen, die geen stagnatie geeft in het gebruik van den weg of in de uitvoering van maat regelen, die dit gebruik kunnen bevorderen of veiliger maken. Waar in 't bijzonder het beslechten van deze geschillen de taak van den landmeter van het kadaster zal zijn, meen ik, dat deze zich erop toe zal moeten leggen het kadaster, voor zoover dit de wegen en hun grenzen betreft eveneens te moderniseeren. Waar geheel nieuwe wegen worden aangelegd zal dit zonder twijfel ook geschieden en zullen de landmeters, aan wie de op- 128

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 132