meting van zoo'n weg is opgedragen zeker er naar streven door plaatsing van de noodige vaste punten aangesloten aan de Rijks driehoeksmeting, waarvan sinds verleden jaar de uitkomsten over het geheele land zijn bekend geworden en door doeltreffende detailmeting de grenzen, menschelijkerwijze gesproken, voor altijd vast te leggen. Daar waar reeds bestaande wegen worden verbreed zal de overschrijving 'der acten van aankoop der benoodigde perceels gedeelte eveneens aanleiding geven tot nieuwe stelselmatige opmeting. Indien de verbreeding slechts aan een zijde var. den weg plaats heeft of als de weg plaatselijk voldoende breed is en slechts op sommige te smalle gedeelten strooken grond voor verbreeding worden aangekocht, dan wel hier en daar bochten worden ver ruimd of afgesneden zal het toch, wil het kadaster zijn taak breed opvatten en werk voor de toekomst uitsparen of vereenvoudigen, voorgeschreven moeten worden, dat de geheele weg, dus ook de niet veranderde gedeelten, opnieuw wordt gemeten, c. q na vast stelling in overleg met den betrokken technischen dienst en de belendende eigenaren van de onveranderde grenzen. Dit zal dan de eerste stap zijn in de richting van verbetering onzer gegevens inzake de oude weggrenzen. In den laatsten tijd komt het nog al eens voor, dat van het Departement van Waterstaat aanvragen uitgaan tot opmeting van aan te koopen of te onteigenen gronden ten behoeve van weg- verbreeding. De noodige gegevens, grootte, kadastrale om schrijving en kaart op grootere schaal, worden dan aan den Rijks Waterstaat verstrekt. Voordeelen van deze werkwijze zijn, dat dubbele meting door beide diensten wordt voorkomen en dat onmiddellijk de juiste grootte (en indien per centiare wordt verkocht dus ook de koopprijs) vaststaan. Verder zijn de oude grenzen veelal nog op het terrein zichtbaar en zoo dit niet het geval is kunnen deze vooraf worden uitgezet. Hierbij zal echter ook wel eens blijken, dat de kadastrale ge gevens óf geheel ontbreken óf in strijd zijn met die, waarover de betrokken technische dienst beschikt en die als uitgangspunt der verbreedingsplannen hebben dienst gedaan. De betrokken land meter ondervindt dan, voor het eerst of bij herhaling, de onaan gename gevolgen van de gebrekkigheid of het ontbreken van 129

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 133