13° gegevens over de weggrenzen en zoo dit nog noodig mocht zijn, zal dit hem aansporen dezen misstand althans voor de toekomst weg te nemen. Een nadeel van deze metingen, voorafgaande aan aankoop of onteigening is (afgezien van het feit, dat soms tijdens of na de meting nog wijziging in de plannen wordt gebracht), dat men soms moeilijk een veilige plaats voor de Kad. steenen kan vinden en rekening dient te worden gehouden met de mogelijkheid, dat enkele dezer kostbare vaste punten na uitvoering der werken zijn verdwenen of onbruikbaar geworden. Ook al pleegt men tevoren overleg met de Technische Ambtenaren dan zijn teleurstellingen nog niet geheel te voorkomen. Behalve de hiervoor bedoelde gevallen, waarin, het zij nog eens herhaald, de moderne wijze van opmeten, voldoende waar borgen geeft voor een duurzame en practische vastlegging der nieuwe (of soms oude) weggrenzen, zullen nog een groot aantal wegen overblijven, die wel worden verbeterd, maar die geen directe aanleiding tot hernieuwde opmeting geven. Het zijn die wegen, waar de verbreeding plaats heeft binnen de eigendomsgrenzen (b. v. door het dempen of rioleeren van bermslooten, versmalling van de bermen of opruiming van boomen en houtgewas) of die, waar de verharding voor de naaste toekomst breed genoeg wordt geacht en alleen door een moderner con structie (asfalt of beton) wordt vervangen. Hieronder vallen verscheidene Rijkswegen, daar deze in vroeger jaren, op voor dien tijd waarlijk royale wijze, waren ontworpen. Als voorbeeld hiervan diene de Rijksweg Breda-Moerdijk, die hier nog wel met den naam «Napoleonsweg» wordt aangeduid en die ondanks het zeer drukke verkeer nog op zijn oorspronke lijke breedte is gebleven. Voor deze wegen en voor nog een zeer groot aantal andere minder belangrijke, die in verband met het geringere verkeer niet voor verbetering in aanmerking komen, zal een aparte regeling moeten worden getroffen. Deze regeling zou in hoofdtrekken aldus kunnen zijn. Allereerst zou in ieder district een lijst moeten worden aan gelegd van alle daarin liggende wegen, niet vallende in hermeten gemeenten of gedeelten daarvan en niet na 187Q stelselmatig opnieuw gemeten. Indien deze wegen ongenummerd zijn wordt onderzocht wie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 134