gronden, die in de naaste toekomst voor die uitbreidingen in aanmerking komen. Zooals hiervoor reeds is opgemerkt zal in overleg met de districts-landmeters worden nagegaan, waar de vaststelling van de juiste ligging der weggrenzen het eerst gewenscht is en daar zullen de werkzaamheden aanvangen. Het ligt voor de hand dat in de eerste plaats de uitbreidingen aan de randen van steden en dorpen in aanmerking zullen komen, waardoor hier gelijktijdig regeling en hermeting van de weggrenzen en aanleg van den technischen grondslag voor de latere uitbreiding als resultaat van de nauwe samen werking tusschen districts- en wegenlandmeter tot stand komen. Geleidelijk wordt van de randen der bebouwde kommen gewerkt in de richting van de meer verspreide bebouwing op het platteland. Bovendien opent de aanwezigheid van een net van vaste punten op de wegen de mogelijkheid practisch elk terrein, dat daarvoor in aanmerking komt door betrekkelijk eenvoudige bijmeting op grooter schaal te brengen, men heeft langzamerhand overal op wegen een begin van een technischen grondslag, die naar behoefte in alle richtingen kan worden uitgebouwd. Ten laatste zou ik nog eenige voordeelen in beknopten vorm willen aangeven, die als gevolg van de wegenhermetingen zich zouden doen gevoelen, zoodra deze op eenigszins belangrijke schaal waren uitgevoerd. i° Geen onzekerheid meer over de weggrenzen; nimmer behoeft tevergeefs een beroep te worden gedaan op het kadaster, indien deze op het terrein onzichtbaar zijn geworden. 2° De bijhoudingsdienst wordt eenvoudiger en dus goedkooper, waar het posten betreft, die aan wegen zijn gelegen, hetgeen in de groote meerderheid der gevallen voorkomt. 3° De wegenkaarten op schaal i a iooo geven gelegenheid om alle perceelen aan die wegen en de daarin plaats grijpende veranderingen op die schaal te kaarteeren zonder al te om vangrijke meting. 4° Opmeting van verbreeding der hermeten wegen kan op een voudige wijze geschieden. 5° Indien de samenwerking met de technische diensten van Rijk, Provincie en Gemeente, zooals hiervoor is uiteengezet, zou worden bereikt, kunnen deze alle metingen, die zij voor hun speciale doeleinden verrichten, aansluiten aan de kadastrale 135

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 139