Toen ik met de uitvoering zou beginnen, bedacht ik, dat vragen als de thans opgeloste, meer zouden kunnen worden gesteld. Het zou daarom wenschelijk kunnen zijn niet één primaire driehoek uit te rekenen, maar een geheele ketting, direct aansluitende aan onze primaire driehoeksmeting van Groningen tot Zuid-Limburg toe. Als eenig bezwaar kon de hoeveelheid werk gelden, dat daaraan zou zijn verbonden. Ik besprak het geval met de oudste jaars-studenten en zocht aldus naar vrijwillige medewerkers. Spoedig was een aantal ge vonden, dat zich bereid verklaarde, wat vrije tijd op te offeren en met hunne medewerking is het rekenwerk in aangename samenwerking gedurende eenige uren per week over een paar maanden verdeeld, voltooid. 3. De uitvoering. Het eerste doel was een ketting van primaire driehoeken, zooals ze door de Pr. Landesaufnahme waren gemeten, oostelijk van ons driehoeksnet gelegen, aan dat driehoeksnet aan te sluiten. Het vraagstuk zelf is algemeen bekend; de waarnemingen zijn opgezocht uit Hauptdreiecke X; alle voorwaarden zijn opge schreven, de tegenspraken bepaald, en deze zijn daarna vereffend volgens de methode der kleinste vierkanten. De vereffening is in 3 stukken geschied en wel: ie omdat de Nördliche en Südliche Anschluss geen samenhang vertoonen 2e omdat de punten Kevelaer en Hinsbeck reeds in het Neder- landsche net waren bepaald. Het Noordelijke deel omvatte de driehoeken FinsterwoldePilsumLeer. Finsterwolde—LeerWindberg. Onst wedde —Finsterwolde— Windberg. waarvan Pilsum, Finsterwolde en Onstwedde reeds in het Neder- landsche net bekend waren. (3 voorwaarde vergelijkingen). Ten aanzien van de opstelling der voorwaarden vergelijkingen zij opgemerkt: ie als onbekenden zijn richtingen vereffend. 152

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 156