170 en een groot aantal eeregasten begroette professor Dr. Rohn, President van den Zwitserschen schoolraad, de belangrijke vergadering. De spreker wees erop in zijn welverzorgde, in het Duitsch uitgesproken rede, dat de landmeter in bijzondere mate geroepen is, door zijn nauwe betrekkingen met de topografie van zijn land, door zijne aanraking met alle lagen van de bevolking en door de rol die hij vervult in de door hem medebeoefende cultuurtechniek als schakel tusschen industrie en landhuishoudkunde, mede te werken tot beter leeren begrijpen en waardeeren van de volken onder ling. De redenaar wenschte het congres, waarvan de agenda de veelzijdig heid van het landmetersberoep bevestigde, een zegenrijke arbeid op technisch-zakelijk gebied. Daarop heette de president van de internationale landmetersfederatie, Jarre (Parijs), de gedelegeerden van de regeeringen welkom en richtte woorden van dank aan de Congresstad en aan de Eidg. Techn. Hoch- schule. Verder sprak hij zeer waardeerend over de organisatorische voor bereiding. Op zijn voorstel werd dan de Voorzitter van de Zwitsersche landmetersvereeniging, Stadtingenieur Bertschmann, Zürich, bij accla matie tot leider van het congres benoemd. Nadat de nieuwbenoemde in welgekozen bewoordingen een kort over zicht over de werkzaamheden van het congres gegeven had, werd direkt met het eigenlijke werk begonnen, hetgeen zich in de speciale commissies afspeelde. De voorstellen van deze commissies werden aan de eindver- gadering aangeboden. Daar deze voorstellen nog door de permanente commissie onder de loupe zullen worden genomen, kan de publicatie van de woordelijke inhoud voorloopig achterwege blijven. De voorstellen betreffen de techniek, de opleiding en het beroep, het opstellen van een woordenboek voor geodetische begrippen in verschillende talen, het gebruik van een internationale hulptaal tot vergemakelijking van het werk op de congressen. Het bestuur werd opgedragen, in over eenstemming met het instituut voor intellectueele samenwerking van den Volkenbond een internationaal informatiebureau voor het kadasterwezen te scheppen, ter behandeling van de navolgende zaken: a. Verzameling van de juridische grondslagen over het Kadasterwezen. b. Vereenvoudiging en vervolmaking van de meetmethodes en meet instrumenten met het oog op een verbetering van de arbeidsvoor waarden van den landmeter en een vermindering van de kosten van de bijhouding van een kadaster of grondboek. c. Het verstrekken van inlichtingen over alle technische en sociale vragen, die met het kadaster, grondboek of rechten op den grond samenhangen. De commissie voor stads- en uitbreidingsplannen vroeg de aandacht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 174