GEDWONGEN GRENSREGELING. In het Rechtsgeleerd Magazijn, deel 35, 1916, leverde Mr. Jules Goudeket Azn., advocaat te Amsterdam, eene uitermate lezens waardige bijdrage getiteld; Herziening van de bepalingen omtrent de eigendomsoverdracht van o?iroerende zaken, de vestiging van zakelijke rechten, het hypotheekrecht en de daarmede in verband staande boekhoudingen. (Naar aanleiding van het verslag der Staatscommissie, ingesteld bij K.B. van 30 Juli 1906 N°. 75, Tweede gedeelte, den Haag 1916). De geleerde schrijver behandelt daarin ook het Ontwerp van Wet op de Grensregeling, waarover schr. zich gunstig uitlaat. Tegen de regeling der afzonderlijke z.g. «geïsoleerde» grens regeling, kan naar schrijvers meening weinig bezwaar worden gemaakt, en de regeling aangaande de voorloopige vaststelling, betwisting en definitieve vaststelling der grens, voorkomende in de afdeeling handelende over de algemeene grensregeling, welke een min of meer gedwongen karakter heeft, is naar schr.'s oor deel zeer vernuftig en interessant, en zij zal zeker veler instemming vinden. Schr. had ook gaarne de gedwongen grensregeling geregeld gezien, en schr.'s beschouwingen dienaangaande lijken mij voor de lezers van ons Tijdschrift van voldoende belang, om in hun geheel te worden overgenomen. Na op blz. 433 te hebben opgemerkt, dat de afzonderlijke grensregeling, die geheel bij onderling goedvinden door partijen wordt vastgesteld, eigenlijk het karakter eener private aangelegen heid draagt, waar de wet buiten staat; «De wet bemoeit zich er mede om te bewerken, dat die in der minne vastgestelde grens regeling ook ten opzichte van derden werkt», merkt de schr. verder ten aanzien dezer grensregeling op: ««Bij de vrijwillige grensregeling, waar partijen het over de grens eens zijn, komt het niet 7.00 zeer daarop aan, wat de werke lijke grens is, als wel wat partijen als de grens aanwijzen. De grens, eenmaal door partijen vastgesteld, is de werkelijke grens, en die aanwijzing is voor iedereen van kracht. De ambtenaar van het kadaster doet niets dan relateeren, wat partijen hem hebben opgegeven. Het door hem opgemaakte proces-verbaal heeft de kracht eener authentieke akte. 14

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 18