188 is dit rapport als studiemateriaal bedoeld voor personen buiten het vak, maar hij zou juist gaarne een rapport gehad hebben voor ingewijden. Hij waardeert dit rapport zeker, maar blijft vinden dat het uitgebreider en scherper had moeten zijn; het vraagstuk is er niet veel verder door gebracht. Op verzoek van den Voorzitter geven twee landmeters (Poortman en Berendsen) een overzicht van de werkwijze in Eindhoven, waar twee landmeters van de gemeente opmetingen voor het Kadaster vorrichten. Economisch voordeel wordt aldaar niet verkregen omdat de landmeters van de gemeente (v. a.) meer salaris genieten dan de jonge rijksland meters, die bij de hermeting geplaatst zijn. De landmeter delimiteert, met een delimitatieschets worden later den v.a. de grenzen aangewezen. De hoekmeting der polygonen geschiedt door v.a., de lengtemeting door de meetarbeiders. De detailmeting van de eenvoudige gedeelten (weilanden) verrichten de v.a., die van het bebouwde gedeelte verricht de landmeter. De afwerking wordt verricht door den landmeter van het Kadaster en teekenaars. Uitbreiding van het aantal teekenaars is hiervoor noodzakelijk. De verhouding van het aantal v. a. op landmeters zal moeten zijn ongeveer één v. a. op 3 a 4 landmeters, ten minste wanneer de landmeter ook gaat detailmeten. De voorbereiding voor het werk van den v. ahoudt lang op. Op voorstel van den Heer Smit worden hiermede de discusiën gesloten. De vergadering kan er zich mede vereenigen, dat het rapport officieel bij den Minister wordt ingediend. Enkele leden wenschen echter indiening tegelijk met de reorganisatievoorstellen, hetgeen de Voorzitter toezegt. h. Mededeelingen van het Bestuur omtrent: ie. de voorgestelde wijzigingen in de I. K. 2e. de opleiding tot landmeter en de daaromtrent in 1928 en 1929 aanhangig gemaakte actie. ie. De Voorzitter geeft een kort overzicht van de acties der laatste jaren welke gericht zijn op grooter zelfstandigheid der landmeterspositie. In 1928 zijn uitgaande van het district als bouwsteen de hoofd richtlijnen voor een gewijzigde organisatie geformuleerd en aangenomen, in 1929 zijn gedetailleerde voorstellen tot wijziging der I. K. aangenomen. Het Bestuur heeft zich op het standpunt gesteld de invoering trachten te verkrijgen in samenwerking met de Ver. v. Hoofdambtenaren. De voorstellen zijn, na eerst nog iets aangevuld en verbeterd te zijn, met een begeleidend schrijven aan die Ver. en aan alle Ing. Ver. ge zonden. Eerst heeft het Bestuur dier Vereeniging de voorstellen besproken en daarna is er een alg. vergadering gehouden. Beschouwingen mochten wij ontvangen van de heeren de Korver, Houben en Roborgh. Hierna

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 192