REORGANISATIE VAN HET BELGISCHE KADASTER. Een vergelijking tusschen de bestaande kadasters die van den zelfden oorsprong zijn als het onze, valt niet ten nadeele van het onze uit. In Frankrijk zelf werd het kadaster op lang niet volmaakte wijze bijgehouden. Een van de belangrijkste pogingen tot ver betering is wel geweest het voorstel tot vernieuwing dat de Commission extra-parlementaire du Cadastre aan het eind van haar 14-jarige werkzaamheid (1891 1905) indiende. Een latere dateert van 1924, wij bedoelen het wetsvoorstel van den afge vaardigde Jammy-Schmidt, dat aanstuurde op een vernieuwing van het kadaster voor het geheele land onder een autonomen, d.w.z. van de administratie der directe belastingen onafhankelijken dienst, zooals toen reeds bestond voor de verwoeste gebieden. Een besluit tot «.herziening» van het Fransche kadaster is er eindelijk wel gekomen: het decreet van 5 Aug. 1929, in hoofd zaak echter gericht op de herschatting der grondeigendommen. In de Fransch-sprekende kantons van Zwitserland was de bijhouding en vernieuwing ook niet zoo, dat de aldaar aanwezige landmeetkundige gegevens kunnen voldoen aan de eischen gesteld bij de tegenwoordig in dat land vigeerende voorschriften; ge noemde kantons zijn dan ook opgenomen in het algemeene plan voor de nieuwe opmeting van het geheele land. Een deel van de hermetingen uit de vorige eeuw is «provisorisch anerkannt» als grondslag voor de bijhouding van het grondboek, tot het tijdstip waarop de nieuwe meting zal zijn voltooid. In West-Duitschland is het kadaster behoorlijk bijgehouden, in Elzas-Lotharingen zelfs op uitstekende wijze vernieuwd (wet van 1884). Toen dit gebied na den wereldoorlog weer bij Frankrijk werd gevoegd, vonden de Franschen daar goede kaarten en een bijgehouden boekhouding op den grondeigendom, een kadaster dat, zooals zij zelf erkenden, het hunne tot voorbeeld kon strekken en waarin verwezenlijkt waren «de belles et fécondes idéés fran chises» die reeds in den Napoleontischen tijd naast het fiscale hoofddoel bestonden. Recueil Mcthodique, artt. 1142, 1143

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 197