196 aanleiding der kadastrale indeeling», voorkomend inonsart. 1219 B.W., door welke toevoeging ons kadaster juist zulke groote be- teekenis heeft gekregen, ontbreekt in den Belgischen tekst. Des niettemin is het ook daar gewoonte geworden de kadastrale kenmerken in de hypotheekakten op te nemen; als middel tot identificatie der eigendomsobjecten wint deze manier 't immers van andere, als aangeven van belendingen, enz. In de koopakten worden gewoonlijk ook de kadastrale ken merken genoemd, hoewel niet bij de wet voorgeschreven, zelfs niet voor notarieele akten. Ten aanzien van de subjecten is de notaris volgens de wet (van 10 Oct. 1913 en van 16 Dec. 1922) gehouden te vermelden naam, voornamen, beroep,plaats en datum van geboorteen woonplaats der comparanten; maar ten aanzien van de objecten zwijgt de wet. «Dit object wordt» aldus de heer Mayence, «geïndividualiseerd door de afpaling, de opmeting en de voorstelling met nummering op de kaart. Maar het is aan verandering onderhevig, daarom is een serie van deze bewerkingen noodzakelijk». Nauwkeurig en bijgehouden zijn, dat is de dubbele eisch, die aan het kadaster moet worden gesteld, wil het tot nut strekken ook in het rechtsverkeer. Moge het Belgische kadaster weldra aan dezen eisch voldoenDaartoe zal moeten worden begonnen met de technische zijde, anders zal de reorganisatie blijken te zijn een pleister op een houten been. Omdat wij overtuigd zijn dat de lezer de ontwikkeling van dat Belgische kadaster niet slechts loot van denzelfden stam als het onze, maar bij den aanvang zelfs één ermede met belangstelling zal volgen, geven wij hieronder een uittreksel van het genoemde Kon. Besl. betreffende de reorganisatie. Bij de nieuwe regeling houdt de Belgische landmeter naast de zorg voor de meting die voor de schatting. Twee heterogene zaken. «Een goed meter is een slecht schatter en een goed schatter is een slecht meter» werd eens op een onzer vergaderingen gezegd. Een uittreksel van een tweede Kon. Besl., ook van 8 Sept. 1930, laten wij hieronder mede volgen; het betreft de belastbare opbrengst voor de grondbelasting. Heines. 1) Wij cursiveercn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 200