goed onafhankelijk zijn en dat controle op de nauwkeurigheid ontstaat, doordat de diameter van het kruis, uit de baakaflezingen, te bepalen is en kan worden vergeleken met de waarde uit directe meting verkregen. De resultaten zijn in tabel 3 opgenomen. Door de letter v is aangegeven, hetgeen men vindt door de baakaflezingen voor de richting OW te verminderen met de bijbehoorende aflezingen voor de richting WO en dit verschil met 100 te vermenig vuldigen, hetgeen op een enkelen tiende-millimeter na gelijk is aan den diameter van het kruis in milimeters. Uit de ware fouten x volgen de waarden van m5 voor de drie waarnemers. De gemiddelde waarde voor m5 bedraagt 6.6 m.m. De waarden m,0 5.6 m.m. van tabel 1 en de waarde m5 7.2 m.m. van tabel 3, voor waarnemer III stemmen, beide berekend uit waar nemingen door éénzelfden persoon verricht, hier weer eens goed overeen. De berekening van de tweede constante-bepaling, welke bij een gemiddelde temperatuur van ruim i7°C plaats vond, leverde op: De beide constante-bepalingen, welke juist een maand na el kaar uitgevoerd werden onder toepassing van verschillende werk wijzen, bij eenigzins uiteenloopende temperaturen en tijden van den dag, wijken onderling niet meer af dan de grootte van hun middelbare fouten. Of met andere woorden de eerste constante toegepast op de baakaflezingen van de tweede constante-bepaling geeft indirect gemeten afstanden, welke t.o.v. de direct gemeten afstanden slechts kleine afwijkingen vertoonen. Het grootste verschil be droeg 1 c.m. Ten einde een vergelijking tusschen de resultaten der be palingen van de constanten, te Delft en Wageningen uitgevoerd, beter mogelijk te maken, zijn de berekeningen opnieuw uitge voerd onder gelijktijdige vereffening van de grootheden A en B. De uitkomsten zijn in tabel 4 opgenomen. De middelbare fouten m]0 voor één enkele indirecte afstands meting onder aflezen aan twee groepen van strepen komen zeer goed overeen. De bijbehoorende waarden m10 5.6 m.m. en m10=5.o m.m. uit de tabellen 1 en 3 zijn kleiner, omdat hun 2 I I A 101.1281 0.0027

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 215