overeenstemming tusschen partijen, zal in de meeste gevallen tot een bevredigende oplossing leiden.» Art. 134 behandelt het belangrijke geval, dat er een geschil over de grenzen bestaat, hetzij dat elk der naburen beweert eigenaar te zijn tot aan een andere grenslijn dan de ander wil toegeven, hetzij dat zij beiden de onzekerheid van de grens erkennen. De rechter moet dan trachten de ware grens aan te geven. Zijn de overgelegde stukken en kaarten daartoe voldoende, zoo kan op grond daarvan tot het vaststellen van de ware grens besloten worden. Is het geproduceerde daartoe niet voldoende, dan moet de bezitstoestand worden aangetoond. Is de bezitstoestand duidelijk, dan «zal hij als zoodanig de grens van het wederzijds bezit aan wijzen.» De feitelijke toestand beslist in dit geval dus over het bestaan van het recht. Bij gemis van gebleken bezitstoestand, zal de rechter het ge deelte, waarover de onzekerheid bestaat, in gelijke of ongelijke deelen verdeelen, met toekenning van schadevergoeding naar omstandigheden. Artikel 135 behandelt een bijzonder geval, n.l. dat de door den bezitstoestand vastgestelde grens aangewezen wordt door een al of niet gemeen (mandeelig) werkbehoort dit aan een der partijen, dan wordt de grens gerekend te zijn, waar de buitenkant van het werk den grond raakt; is het werk gemeen, dan wordt de grens lijn geacht door het midden te loopen. De nabuur zal echter mogen aantoonen, dat de gemeene muur, die tot afscheiding dient, op zijn grond staat, zoodat de grenslijn aan gene zijde van den gemeenen muur ligt. Hetzelfde geldt, indien de bezitsgrens wordt aangewezen door een gemeene sloot of heg. Ook het uiterst moderne Duitsche Burgerlijk Wetboek bepaalt in 920, dat «der Besitzstand massgebend» is. Bij gemis van gebleken bezitstoestand wordt aan partijen een even groot stuk toegekend. Laten de omstandigheden toepassing dezer voor schriften niet toe, dan moet de grens zoo getrokken worden «wie es unter Beriicksichtigung dieser Umstande der Billigkeit entspricht.» J. J. W. VAN WlECHEN. Amsterdam, Februari 1928.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 21